Znaleziono 0 artykułów
30.07.2020

Najlepsze filmy Christophera Nolana

30.07.2020
(Fot. materiały prasowe)

Pierwsze filmy Christopher Nolan zaczął kręcić jako siedmiolatek. Na studiach z literatury angielskiej zainwestował w 16-milimetrową kamerę i tak zaczęła się jego przygoda z kinem. Zadebiutował filmem „Śledząc” w 1998 roku, ale dopiero „Memento” zapewniło mu uznanie krytyków i widzów. Dziś znakiem rozpoznawczym reżysera są monumentalne produkcje w stylu „Oppenheimera”, które przesuwają ekranowe granice. W dniu 53. urodzin Nolana wybieramy jego najlepsze filmy.  

„Memento” (2000)

W 1999 roku po pokazie debiutanckiego filmu „Śledząc” na festiwalu filmowym w Hongkongu reżyser poprosił publiczność o wsparcie finansowe, by móc zrealizować „Memento”. Ten film przyniósł mu pierwszą nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Choć był oparty na opowiadaniu „Memento Mori” autorstwa jego brata, Jonathana, Akademia uznała go za oryginalny. Opowiadanie wydano dopiero po ukończeniu filmu.

Główny bohater, Leonard (Guy Pearce), poszukuje mordercy swojej żony. W wyniku napadu traci pamięć krótkotrwałą. W efekcie pamięta jedynie to, co stało się przed zabójstwem. By zrozumieć rzeczywistość, musi nieustannie robić notatki i zdjęcia. 

Kadr z filmu „Mroczny rycerz" (Fot. Warner Bros/Courtesy Everett Collection/East News)

Trylogia o Batmanie: „Mroczny rycerz” (2008)

Druga część trylogii o Batmanie zasłynęła z genialnej roli Heatha Ledgera, który wcielił się w Jokera. Aktor zmarł parę miesięcy przed premierą, co dodatkowo podbiło popularność filmu. Fani do dziś spekulują, czy mroczna postać przyczyniła się do śmierci aktora. Ledger zamknął się w hotelowym pokoju na sześć tygodni, by wymyślić głos i ruchy Jokera.

W kontynuacji losów Batmana Nolan znowu spotkał się na planie z Christianem Balem. Film opowiada historię Bruce’a Wayne’a (czyli Batmana), który w Gotham toczy wojnę ze światem przestępczym. Tym razem musi stawić czoła geniuszowi zbrodni, Jokerowi. Film ustanowił rekord otwarcia w Stanach Zjednoczonych z wynikiem 158,4 miliona dolarów. Otrzymał dwa Oscary – za drugoplanową rolę męską Heatha Ledgera i za najlepszy montaż dźwięku.

Kadr z filmu „Incepcja" (Fot. Melissa Moseley/Warner Bros./Courtesy Everett Collection)

„Incepcja” (2010)

Jeden z najbardziej wizjonerskich filmów Nolana doczekał się ośmiu nominacji do Oscara i zdobył aż cztery statuetki. Pomysł na scenariusz zrodził się w głowie reżysera po nakręceniu „Bezsenności” w 2002 roku. Ukończenie skryptu zajęło mu niemal siedem lat.

Podczas produkcji reżyser trzymał szczegóły fabuły w sekrecie. Przedstawił ekipie filmowej pomysł na współczesny thriller science fiction umiejscowiony w architekturze umysłu. W efekcie powstała oniryczna historia o złodzieju snów, Domu Cobbie (Leonardo DiCaprio), który chce zaszczepić pomysły w ludzkim umyśle. W pozostałych rolach wystąpili: Ellen Page, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy, Ken Watanabe, Cillian Murphy, Michael Caine i Marion Cotillard. Muzykę do filmu skomponował Hans Zimmer.

Kadr z filmu „Interstellar" (Fot. Warner Bros Entertainmen/Collection Christophel/East News)

„Interstellar” (2014)

Na skutek ludzkich błędów Ziemi grozi zagłada. Grupa naukowców z Matthew McConaugheyem na czele odkrywa tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia poszukiwanie nowego domu. W pozostałych rolach wystąpili: Anne Hathaway, Jessica Chastain i Michael Caine.

Film został oparty na teorii naukowej fizyka Kipa Thorne’a. Nolanowi zależało na precyzyjnym oddaniu zjawiska czarnej dziury, naginania czasu, przestrzeni i światła. Thorne pracował jako konsultant naukowy przy produkcji i wydał książkę „Interstellar i nauka”, w której objaśnia zjawiska fizyczne zachodzące w filmie. Niektóre z ujęć przestrzeni kosmicznej zostały nagrane specjalną kamerą IMAX, którą przytwierdzono do nosa samolotu Learjet. Obraz doczekał się pięciu nominacji do Oscara i zwyciężył w kategorii najlepsze efekty specjalne.

Kadr z filmu „Dunkierka (Fot. Collection Christophel/East News)

„Dunkierka” (2017)

Film Nolana jest osadzony w 1940 roku, kiedy wojska alianckie zostają przyparte do morza pod Dunkierką. Młodzi żołnierze próbują uciec. Z pomocą przychodzą im cywilne statki i piloci. W filmie wykorzystano ponad pięćdziesiąt łodzi, najwięcej w historii kina. Odnowiono także prawdziwe okręty wojenne, w tym niszczyciela francuskiej marynarki „Maillé-Brézé”. Wojenny dramat zdobył osiem nominacji do Oscara i wygrał trzy statuetki – za najlepszy montaż, dźwięk i montaż dźwięku. 

„Oppenheimer” (2023)

 

W monumentalnym dziele Christophera Nolana historia fizyka J. Roberta Oppenheimera (w tej roli fenomenalny Cillian Murphy), twórcy pierwszej bomby atomowej, urasta to filozoficznego namysłu nad przeszłością i przyszłością ludzkości. Dramat historyczny w gwiazdorskiej obsadzie – u boku Murphy'ego występują Emily Blunt, Florence Pugh i Robert Downey Jr. – to najambitniejszy projekt w dorobku reżysera.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij