Znaleziono 0 artykułów
12.03.2018

Nie żyje Hubert de Givenchy

12.03.2018
Audrey Hepburn w małej czarnej projektu Huberta de Givenchy w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" (Fot. Paramount Pictures, Collection Christophel/ RnB/EAST NEWS)

Jeden z najbardziej szanowanych projektantów mody, ulubieniec i przyjaciel Audrey Hepburn, zmarł w sobotę w wieku 91 lat.

- Absolutnie wierzę w to, że mój talent to dar od Boga. Proszę go o dużo, ale za równie dużo rzeczy mu dziękuję - powiedział kiedyś Hubert de Givenchy. Jeden z największych projektantów XX wieku, wizjoner, kolekcjoner sztuki i kostiumograf dał się poznać jako piewca kobiecej sylwetki, mody prostej, powściągliwej, ale zawsze uzupełnionej o przykuwający uwagę detal. Jego kreacje pokochały gwiazdy Hollywood: Lauren Baccall, Grace Kelly i - przede wszystkim - Audrey Hepburn, która ubrania jego projektu nosiła między innymi w „Śniadaniu u Tiffany’ego” i „Zabawnej buzi”. To jej zadedykował perfumy „L’Intredit”.

Hubert de Givenchy i Audrey Hepburn podczas przymiarek do filmu "Rzymskie wakacje" (Fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)
Hubert de Givenchy przygotowuję kolekcję na sezon wiosn-lato 1969 (Fot. Bernard Allemane\INA via Getty Images)

Givenchy urodził się 20 lutego 1927 roku w Beauvais. Swój pierwszy butik otworzył w wieku 25 lat, w Plaine Monceau w Paryżu. Wcześniej pracował dla takich projektantów jak Elsa Schiaparelli i Lucien Lelong. Szlify u tego ostatniego zdobywał także Christian Dior. Dom mody Givenchy powołany został do życia w 1952 roku. Od tego czasu stał się symbolem wyrafinowania i arystokratycznej klasy.

Jackie Kennedy w sukni Givenchy w towrzystwie prezydenta Francji Charlesa De Gaulle w Wersalu, 2 czerwca 1961 rok (Fot. RDA, Getty Images)
Audrey Hepburn i Hubert de Givenchy (Fot. LASKI DIFFUSSION / EAST NEWS)

W 1988 roku, Hubert de Givenchy sprzedał markę koncernowi LVMH za 45 milionów dolarów. Przez kolejne siedem lat nadal był jej dyrektorem kreatywnym – na emeryturę odszedł dopiero w 1995 roku. Obecną dyrektor kreatywną domu mody Givenchy jest Clare Waight Keller, która w 2017 roku zastąpiła na tym stanowisku Riccarda Tisci.

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Historia
  3. Nie żyje Hubert de Givenchy
Proszę czekać..
Zamknij