Znaleziono 0 artykułów
07.04.2020

Niezapomniane filmy Francisa Forda Coppoli

07.04.2020
Marlon Brando w filmie "Ojciec chrzestny" (Fot. East News)

Kinem interesował się od dziecka, po części za sprawą rodziców – matki aktorki i ojca kompozytora. Gdy skończył szkołę filmową, próbował swoich sił jako scenarzysta, producent, kompozytor, a nawet aktor. Ostatecznie jednak swoje miejsce znalazł za kamerą, tak jak później jego córka, Sofia. Od reżyserskiego debiutu na początku lat 60. nakręcił blisko 30 filmów, które zapewniły mu, m.in. pięć Oscarów, cztery Złote Globy i dwie Złote Palmy. Przypominamy najsłynniejsze produkcje reżysera. 

Trylogia „Ojciec chrzestny” (1972, 1974, 1990) 

 

Historia mafijnej rodziny Corleone zapewniła Coppoli międzynarodową sławę, a pierwsze dwie części stale znajdują się w czołówce najlepszych filmów wszech czasów. Gangsterska trylogia powstała na podstawie powieści Maria Puzo, który, podobnie jak sam reżyser, pochodził z amerykańsko-włoskiej rodziny. W pełnej intryg sadze wystąpiła plejada gwiazd na czele z Marlonem Brando, który za rolę Dona Vito Corleone otrzymał drugiego w karierze Oscara. Obok legendy kina pojawili się również Al Pacino, Diane Keaton i Robert Duvall. 

„Czas Apokalipsy” (1979)

 

W adaptacji opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności” z końca XIX w. Coppola przenosi akcję do czasów wojny w Wietnamie. Film śledzi losy kapitana Willarda (Martin Sheen), który otrzymuje rozkaz odnalezienia i zlikwidowania zbuntowanego pułkownika Kurtza (ponownie Marlon Brando). Misja bohatera symbolizuje nie tylko bolesny powrót do wojennego piekła, lecz także psychologiczną wędrówkę w głąb ludzkiego umysłu. Przy pracy nad „Czasem apokalipsy” Coppola odpowiadał nie tylko za reżyserię, ale również za scenariusz, muzykę i produkcję tytułu. Monumentalny obraz liczył początkowo 230 godzin materiału filmowego, jednak w ostatecznej wersji wykorzystano zaledwie dwie.

Winona Ryder i Keanu Reeves w "Draculi" (Fot. East News)

„Dracula” (1992)

 

Pełna rozmachu historia rumuńskiego księcia Draculi, który w wyniku intrygi wrogów traci swoją ukochaną, Elizabettę. Zdruzgotany szlachcic wyrzeka się Boga i poprzysięga zemstę. Wiele lat później odwiedza go młody prawnik, Jonathan Harker, którego narzeczona Mina do złudzenia przypomina zmarłą ukochaną. Drakula zamyka mężczyznę w swoim zamku i wyrusza na spotkanie z dziewczyną. Harker będzie musiał zrobić wszystko, by uratować swoją ukochaną przed Draculą. W wysmakowanym horrorze reżysera zagrali Keanu Reeves, Anthony Hopkins, Gary Oldman i ówczesna ikona – Winona Ryder. Film nagrodzono trzema Oscarami, w tym za najlepsze kostiumy.

„Rozmowa” (1974)

 

Harry Caul (Gene Hackman), specjalista od inwigilacji, za pieniądze podsłucha każdego. W pracy mężczyzna kieruje się jedną zasadą – nie angażuje się w historie śledzonych osób. Pewnego dnia jednak, słysząc rozmowę pary młodych ludzi, którym grozi śmierć, Harry decyduje się złamać tę regułę. Ponad 40 lat od premiery, „Rozmowa” pozostaje jedną z najbardziej aktualnych produkcji w dorobku Coppoli, bo opowiada o wszechobecnej inwigilacji, społecznych lękach przed nadzorem oraz granicach prywatności, które w dobie mediów społecznościowych wydają się zanikać.

„Peggy Sue wyszła za mąż” (1986)

 

 

Peggy Sue (Kathleen Turner), kobieta zmęczona rolą żony i matki, traci przytomność, a gdy się budzi, znowu jest nastolatką. To dla niej szansa, żeby inaczej pokierować swoim życiem. Szybko okazuje się jednak, że nawet znając swoją przyszłość, nie jest to takie proste. Choć „Peggy Sue” jest jedną z mniej znanych pozycji w filmowym dorobku Coppoli, to wpisała się w popularny w latach 80. nurt filmów o podróżach w czasie („Podróż do przyszłości” czy „Duży”). Podejmuje temat godzenia się z upływem czasu i poczucia utraconej młodości. Obok Turner na ekranie pojawiają się, m.in. Helen Hunt, Jim Carrey i Nicholas Cage, prywatnie bratanek reżysera.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij