Znaleziono 0 artykułów
21.04.2020

Nowy serial twórcy „Downton Abbey”

21.04.2020
„Belgravia” (Fot. Materiały prasowe)

Sześcioodcinkowa „Belgravia” Juliana Fellowesa opowiada o sekretach i skandalach w londyńskiej elicie XIX wieku. 

Pierwszy kadr „Belgravii” przenosi nas na bal u księżnej Richmond, granej przez Dianę Kent (znana z „Billy’ego Eilliota”). Kiedy James (Philip Glenister z „Życia na Marsie”) i Anne Trenchard (Tamsin Greig z „Obiadów piątkowych”) przyjmują zaproszenie w przeddzień niesławnej bitwy pod Waterloo, rozpoczyna się seria niefortunnych zdarzeń. Ich konsekwencje sięgają daleko w czasie i powracają w formie pogrzebanych sekretów.

Scenarzysta porównał nowy serial do „Downton Abbey”, wskazując na bardziej mroczny charakter „Belgravii”. - Słudzy to ludzie z klasy robotniczej, którzy wykonują swoją pracę, bo to jedyna dla nich dostępna opcja. Nie ma to charakteru sentymentalnego. I choć na wsiach ludzie często pracowali dla rodzin przez wiele lat i żyli pod ich dachem, w Londynie sytuacja była inna. W 1880 roku sługa pozostawał zatrudniony w londyńskim domu przez średnio 18 miesięcy. To dużo bardziej bezlitosny świat - mówił Fellowes w rozmowie z magazynem „Town & Country”.

W przeciwieństwie do „Downton Abbey”, który doczekał się sześciu sezonów i filmu, „Belgravia” zamyka się w sześciu odcinkach. Scenarzysta tłumaczy wybór jako efekt „linearnej i pojedynczej narracji”, która nie ma potencjału na rozwijanie przez wiele sezonów. Fabuła zamyka się i nie ma potrzeby, by wprowadzać nowe postaci czy wątki.

„Belgravia” to pierwsza adaptacja własnej powieści Fellowesa, którą wydał w 2016 roku. I choć ma doświadczenie w ekranizacji cudzych dzieł, tym razem musiał zmierzyć się z własnym tekstem. Zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny za „Gosford Park” tłumaczy, że największą trudnością było zapomnienie, że to jego tekst. Kiedy natrafił na nudniejsze fragmenty, które trzeba było skrócić, musiał zdystansować się i nie przywiązywać do własnego dzieła.

W obsadzie znaleźli się także Harriet Walter (“The Crown”), Alice Eve (“Dziewczyna z ekstraklasy”), Tara Fitzgerald (“Gra o Tron”), Ella Purnell (“Osobliwy dom Pani Peregrine”), Richard Goulding (“The Windsors”), James Fleet (“Cztery wesela i pogrzeb”), Adam James (“Kompania braci”), Paul Ritter (“Obiady piątkowe”) oraz Saskia Reeves (“Luther”). Miniserial można oglądać w każdą niedzielę o godzinie 20 na EPIX

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij