Znaleziono 0 artykułów
20.01.2024

Opera „Medea” Cherubiniego na scenie Teatru Wielkiego

20.01.2024
Opera „Medea” Cherubiniego na scenie Teatru Wielkiego (Fot. Krzysztof Bieliński)

Teatr Wielki – Opera Narodowa rozpoczyna 2024 rok widowiskiem, na które miłośnicy klasyki czekają od 2020 roku, kiedy to wydarzenie zostało odwołane przez pandemię. Pierwszą premierą w Teatrze Wielkim w tym roku będzie opera „Medea” Cherubiniego pod batutą Patricka Fournilliera i w reżyserii Simona Stone’a. Premiera spektaklu odbyła się 21 stycznia., a poprzedził go recital Tomasza Rittera, zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2018 roku.

Opera „Medea” Cherubiniego na scenie Teatru Wielkiego

Spektakl „Medea” jest koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Festiwalu w Salzburgu. Miał premierę 30 lipca 2019 roku, zyskując uznanie krytyków, którzy docenili reżysera Simone’a Stone’a za trafne przełożenie historii na dzisiejsze realia i przedstawienie je na teatralnych deskach z filmowym rozmachem. Przyczyniły się do tego hiperrealistyczna scenografia, czarno-białe projekcje streszczające skomplikowane relacje uczuciowe oraz nagrania fragmentów rozmów telefonicznych.

Opera „Medea” Cherubiniego na scenie Teatru Wielkiego (Fot. Krzysztof Bieliński)

W historii, która inspiruje teatralnych i operowych twórców od dekad, Stone postanowił zaledwie wspomnieć o początkach związku Jazona i Medei, złotym runie i Argonautach. Jako widzowie zostaniemy wrzuceni w sam środek konfliktu miłosnego, kiedy Dircé przygotowuje się do ślubu z Jazonem. Mężczyzna porzucił dla niej Medeę. Uroczystość ślubną przerywa zraniona kobieta, chcąc odzyskać męża i dzieci. Kiedy jej się to nie udaje, planuje zemstę – daje Dircé w prezencie koronę i suknię nasączoną trucizną, sama morduje własnych synów.

Reżyser zobaczył w postaci Medei zranioną kobietę, którą targają skrajne emocje. Jego bohaterka jest cudzoziemką w Austrii, a bogaty mąż zostawia ją dla bardziej wpływowej kobiety, co sprawia, że staje się ona outsiderką, która zagłębia się w swojej rozpaczy. Dla tych, którzy znają operę Cherubiniego, zaskoczeniem będzie nie tylko osadzenie jej we współczesnych realiach, ale przede wszystkim zakończenie.

Opera „Medea” Cherubiniego pierwszą premierą na scenie Teatru Wielkiego w 2024 roku (Fot. Materiały prasowe)

Twórcy:

Patrick Fournillier – dyrygent
Simon Stone – reżyseria
Bob Cousins – scenografia
Mel Page – kostiumy
Nick Schlieper – reżyseria świateł
Christian Arseni – dramaturgia
Marta Prus – projekcje wideo
Hanna Marasz-Fiugajska – realizacja inscenizacji
Mirosław Janowski – przygotowanie chóru
Izabela Kłosińska – casting director

Obsada:

Izabela Matuła – Medea
Airam Hernández – Jazon
Rafał Siwek – Kreon
Joanna Moskowicz – Dircé
Elżbieta Wróblewska – Néris
Sylwia Salamońska – Pierwsza Powiernica Dircé
Katarzyna Szymkowiak – Druga Powiernica Dircé
Amira Casar – głos Medei
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Opera „Medea” Cherubiniego miała premierę 21 stycznia, kolejne spektakle odbędą się 24, 26 i 28 stycznia. Bilety dostępne na teatrwielki.pl.

Ewelina Kołodziej
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Opera „Medea” Cherubiniego na scenie Teatru Wielkiego
Proszę czekać..
Zamknij