Znaleziono 0 artykułów
10.09.2019

Perły Foksalu

10.09.2019
(Fot. Materiały prasowe)

Jedne z najpiękniejszych kamienic w stolicy odzyskały dawny blask.

Dwie monumentalne kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 powstały 120 lat temu jako luksusowe rezydencje. Mieszkali w nich arystokraci, artyści i przedsiębiorcy. Z jednej strony, wnętrza miały tradycyjny charakter – były dekorowane stiukami i malowidłami, pomieszczenia ogrzewały wielkie piece kaflowe, a parkiet został ułożony w skomplikowaną mozaikę. Z drugiej – to właśnie Foksal 13 był pierwszym budynkiem w Warszawie, w którym w latach 30. zamontowano panoramiczną windę.
Jan Wedel, ówczesny właściciel nieruchomości, podążając za trendami (i oszczędnościami podatkowymi), postanowił nawet zmodernizować fasadę. Pozbawił ją wymyślnych rzeźb i ozdób. W takim surowym kształcie budynek przetrwał aż do XXI wieku.

(Fot. Materiały prasowe)
(Fot. Materiały prasowe)

Specjalizująca się w budowie wieżowców ze stali i szkła (m.in. Warsaw Spire) firma Ghelamco 14 lat temu postanowiła zainwestować w zniszczone budynki, by przywrócić im dawny blask. Jak opowiada dyrektor zarządzający firmy Jeroen van der Toolen, zdobycie pozwoleń konserwatorskich zajęło dziesięć lat. A kolejne cztery pochłonęły prace konserwatorskie. Zaangażowano wysokiej klasy specjalistów – architektów, inżynierów, konserwatorów i projektantów wnętrz, ale też sztukatorów, kowali i rzeźbiarzy. Jak podkreśla architektka Anna Rostkowska, zamysłem inwestora było odtworzenie w jak najpełniejszym kształcie charakteru kamienicy. Prace w dużej mierze polegały na poszukiwaniach śladów  dawnej świetności. Pod wieloma warstwami farby na suficie odkrywano pozostałości oryginalnych polichromii, na podstawie ocalałych fragmentów odtwarzano dawne stiuki.

(Fot. Materiały prasowe)

Nad freskami samej klatki schodowej przez rok pracowało 17 konserwatorów. Jednak wielkim problemem okazał się brak rysunków i fotografii, które pokazywałyby detale pierwotnej zmodernizowanej fasady kamienicy przy ulicy Foksal 13. Takiej dokumentacji nie było w archiwach ani w pamiątkach dawnych właścicieli. Dopiero po artykule w prasie do inwestora zgłosiła się anonimowa osoba, która przekazała pojedynczą, ale bardzo dobrze oddającą szczegóły fotografię. Na tej podstawie odtworzono nie tylko całą kompozycję fasady i monumentalne rzeźby atlasów, ale też drobne skomplikowane zdobienia. W tym roku dwie imponujące kamienice zostaną oddane do użytku. Będą mieścić spa, biura i luksusowe apartamenty, zaprojektowane przez holenderskiego dizajnera Erica Kustera, do którego klientów zaliczają się Zinédine Zidane i Alicia Keys.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij