Znaleziono 0 artykułów
29.12.2020

Pierre Cardin nie żyje

29.12.2020
Pierre Cardin w 1970 roku (Fot. Pierre Vauthey/Sygma/Sygma via Getty Images))

Francuski projektant mody, który w latach 60. zasłynął futurystycznymi kreacjami, zmarł w wieku 98 lat. O jego śmierci poinformowała Francuska Agencja Prasowa.

„Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin nie żyje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne nie tylko w modzie” – napisali bliscy projektanta w oficjalnym oświadczeniu. Cardin był uznawany za najstarszego żyjącego projektanta mody, a zarazem najdłużej pracującego w zawodzie. Urodził się w 1922 roku we Włoszech, a wieku dwóch lat wraz z rodzicami uciekającymi przed faszyzmem, przeprowadził do Francji. Od lat szkolnych przejawiał zainteresowanie kostiumografią i architekturą. W wieku 14 lat rozpoczął naukę projektowania, a trzy lata później podjął pracę u krawca w Vichy. Zdobywając doświadczenie u boku, m.in. Elsy Schiaparelli, w 1947 roku był już szefem atelier Diora, a następnie w 1950 założył własny dom mody. Tuż obok Paco Rabanne’a i André Courrègesa uważano go za pioniera futurystycznej mody w latach 60. XX wieku.

29 grudnia rodzina projektanta przekazała informację o jego śmierci Francuskiej Agencji Prasowej. Zmarł o poranku w amerykańskim szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem.

Aleksandra Lewandowska
  1. Moda
  2. Historia
  3. Pierre Cardin nie żyje
Proszę czekać..
Zamknij