Znaleziono 0 artykułów
04.05.2023

Podcast „Call to action!”, s. 3, odc. 1: Dary czy nadmiary?

04.05.2023
(Fot. Jakub Pleśniarski)

To, co zabieramy i co zostawiamy, ma ogromne znaczenie – mówi Karolina Sulej, reporterka, antropolożka mody i współzałożycielka Fundacji Kraina, przywołując obrazy uchodźczyń z jedną reklamówką w ręce.

W swoich książkach „Rzeczy osobiste” i „Historie osobiste” Karolina Sulej przełamuje przyjętą narrację o wojnie i skupia się na codziennych przedmiotach i rytuałach – pozornie błahych, ale stanowiących o naszym człowieczeństwie. Pisze o leczącej traumy mocy ubrań, które przywracają poczucie godności i sprawczości. Jej książki to gotowa instrukcja, jak pomagać osobom, które straciły tożsamość w wyniku wojennej zawieruchy, porzucając najbardziej osobiste rzeczy.

Zdobyte umiejętności i wrodzoną wrażliwość Karolina wykorzystuje, pomagając osobom w kryzysie, lub, jak sama mówi: „w kłopotach”. „Dając ubraniu kolejne życie, możesz uratować czyjeś jedyne”, głosi manifest na odzieżowej metce w sklepie z ubraniami z drugiej ręki, gdzie walutą nie są pieniądze, ale solidarność i wspólnota. Free shop Fundacji Kraina to kontynuacja oddolnej, sąsiedzkiej inicjatywy, Centrum Pomocy Mokotów, w którą Karolina zaangażowała się wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Wiosną 2022 roku Puławska 20 była jednym z ważniejszych adresów w Warszawie, niosąc doraźną pomoc tysiącom osób w drodze. Rok później potrzeby są inne, ale niezmiennie ważna są działania pomocowe, które potrafią wypełnić tożsamościową wyrwę. 

Więcej o Fundacji Kraina: https://www.fundacjakraina.pl

Zuzanna Krzątała
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Podcast „Call to action!”, s. 3, odc. 1: Dary czy nadmiary?
Proszę czekać..
Zamknij