Znaleziono 0 artykułów
20.03.2022

Podcast „Czas odzyskany”, odc. 2: Dzieciństwo. Goście: Marta Szarejko i Grzegorz Kasdepke

20.03.2022
Fot. (Fot. Jakub Pleśniarski)

„Czas odzyskany” to podcast, w którym przyglądamy się ideom: temu, skąd się wzięły i jaką odgrywają rolę w naszym życiu. Pretekstem są aktualne wydarzenia kulturalne i pop-kulturalne. Ideą tego odcinka jest dzieciństwo – temat filmów „Belfast” w reżyserii Kennetha Branagha, „To była ręka Boga” Paola Sorrentino oraz „C’mon C’mon” Mike’a Millsa. 

Dwa pierwsze to nostalgiczne powroty: do Irlandii lat 60. i późniejszych o dwie dekady Włoch. Ostatni, to opowieść o dzieciństwie rozgrywającym się tu i teraz. Czy można dostrzec między nimi różnicę? Tak. O ile dzieciństwo w XX w. (niezależnie od wielkiej historii, która jest ich tłem) oferowało pewien azyl, to dzieciństwo w wieku XXI jest skazane na borykanie się z problemami cokolwiek dorosłymi, co prowokuje pytanie, czy w ogóle istnieje. 

O tym, jakie to problemy i jak dotychczas przedstawiane były one w literaturze i filmie, opowiada Grzegorz Kasdepke – pisarz oraz autor powieści dla dzieci. Drugą gościnią jest Marta Szarejko – reportażystka, która wydała niedawno książkę „Stany ostre”, poświęconą psychiatrii dziecięcej. Rozmowa z autorką każe zastanowić się nad podstawowym pytaniem: czy w świecie, który dzieciństwo uniemożliwia, warto w ogóle mieć dzieci.

Wojciech Engelking
Proszę czekać..
Zamknij