Znaleziono 0 artykułów
08.01.2023

Podcast „Czas odzyskany”, s. 2, odc. 16: Zmiana. Gościni: Joanna Bator

08.01.2023
(Fot. Jakub Pleśniarski)

1 stycznia wszystko ulegnie metamorfozie, ponieważ zaczął się nowy rok. Albo 1 marca, ponieważ zaczął się nowy miesiąc. Albo gdy opozycja wygra wybory parlamentarne w Polsce. Albo kiedy umrze Władimir Putin. Kiedy będę w związku z tą kobietą bądź z tym mężczyzną. Gdy zrzucę kilka kilogramów, kiedy założę lepsze ubrania, nabędę nowy samochód, telefon, komputer. Kiedy się przeprowadzę. Kiedy osiągnę magiczny wiek 18, 30, 40 lat. Kiedy przejdę na emeryturę. Kiedy zmienię pracę. Nieistotne, jaki punkt w określonej bądź nieokreślonej przyszłości wyznacza moment przejścia – istotne, że po przekroczeniu tego punktu wszystko ma być inaczej. Pragnienie, które organizuje takie myślenie, to pragnienie wielkiej, olbrzymiej, właściwie: wszechogarniającej zmiany.

Co jednak uczynić, kiedy zmiana przychodzi sama i wcale nie jest taka, jakiej pragniemy? Z tym pytaniem – jak również z opisaną wyżej tendencją – zmagają się bohaterki „Ucieczki niedźwiedzicy”, nowego zbioru opowiadań dzisiejszej gościni – Joanny Bator, jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Nike (za „Ciemno, prawie noc”) i Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego.

Joanna Bator

Z Joanną Bator, której życie poznaczyły nagłe zmiany – między innymi miejsca zamieszkania, z Polski na Japonię, a potem znów Polskę, jak również kariery, z naukowej na literacką – rozmawiam o pragnieniu zmiany i o tym, kiedy obraca się ono przeciw tym, którzy jeszcze niedawno jak na kołku zawieszali na nim swoje życie.

Wojciech Engelking
Proszę czekać..
Zamknij