Znaleziono 0 artykułów
30.12.2018

Podsumowanie 2018 roku: Najlepsze produkty, marki i wydarzenia w designie

30.12.2018
Targi Warsaw Home 2018 (Fot. Michał Mazur)

Design czerpie inspiracje z chwilowych potrzeb i historycznych doświadczeń, trendów lokalnych i globalnych, a także zmian społecznych. Mijający rok w polskim wzornictwie upłynął pod znakiem powrotów.

Najciekawszy projekt wnętrza: The Nest

The Nest (Fot. Materiały prasowe)

O warszawskiej przestrzeni co-workingowej pisały portale i prasa zagraniczna, w tym magazyn Wallpapper*. Pracownia Beza Projekt stworzyła nową definicję miejsca pracy – eklektyczną, nowoczesną i dopracowaną w najmniejszym detalu. Projektantkom, Zofii Strumiłło-Sukiennik i Annie Łoskiewicz, nie zabrakło odwagi, by w tej przestrzeni zaplanować także klub, w którym wyeksponowane zostały nie tylko najlepsze materiały, ale także funkcjonalne rozwiązania architektoniczne. Nie tylko do biura, ale także domu i kawiarni, a właściwie każdego miejsca, które ma być stylowo zaprojektowane. Fajnie tam być, fajnie tam pracować, fajnie czytać o The Nest kolejne zagraniczne publikacje.

Wydarzenie roku: Warsaw Home

Targi Warsaw Home 2018 (Fot. Michał Mazur)

Na zorganizowanych po raz trzeci targach pojawiło się 623 wystawców, w tym 119 z zagranicy. Ekspozycje odwiedziło 67 325 osób z 65 krajów, z czego 22 223 to profesjonaliści (29 proc. z zagranicy), m.in. architekci i dystrybutorzy. Wydarzenie z roku na rok rozrosło się z trzech hal do pięciu – w sumie zajmuje już ponad 120 tys. mkw. Dla świata designu i architektury Warsaw Home było okazją, by na żywo posłuchać najlepszych projektantów z Polski oraz zagranicy. W tym roku w Design Forum udział wzięli Stefano Giovannoni, Nika Zupanc, Tom Dixon i Giulio Cappellini.

Marka roku: Nurt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sarna chair in two versions: with full and short armrest #nurt #nurthome #sarna #chair

A post shared by Nurt (@nurthome) on

Październikowa edycja Warsaw Home była miejscem premier kolekcji znanych marek, ale także tych dopiero debiutujących na rynku. Jednym z odkryć jest Nurt, czyli wspólne przedsięwzięcie projektantki Mai Ganszyniec i mistrza rzemiosła, Bogusława Lisa. Maja myślenie o świadomym projektowaniu połączyła z 40-letnim doświadczeniem Bogusława, który o drewnie wie wszystko. Razem stworzyli spójną kolekcję mebli i dodatków do domu. Na pierwszym miejscu stawiają ideę przekazywania przedmiotów z pokolenia na pokolenie, dbałość na detal i precyzyjne rzemiosło.

Książka roku: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Marcin Wicha z nagrodą Nike 2018 (Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Wszyscy wybaczyli Marcinowi Wisze, że przestał kochać design. Choć jego kolejna książka, wyróżniona nagrodą Nike, nie jest o projektowaniu, powinna być lekturą obowiązkową dla każdego, kto lubi świadomie żyć pośród rzeczy, zwłaszcza tych stanowiących pamiątkę po bliskich osobach. Książka Wichy jest dla wrażliwców, którzy w przedmiotach po zmarłych widzą tożsamość, osobowość, ich codzienność. Traktują dom nie jak miejsce, ale stan ducha. Dla osób zaczynających przygodę z autorem od nagrodzonej książki do nadrobienia pozostaje „Jak przestałem kochać design”. Napisana z pozycji sarkastycznego syna architekta, który z poczuciem humoru ocenia estetyczną rzeczywistość w Polsce.

Współpraca roku: Maria Jeglińska i Vitra

iSaloni 2018 w Mediolanie (Fot. Getty Images)

Na targach designu iSaloni 2018 w Mediolanie znaleźliśmy kilka polskich akcentów. Jednym z nich jest nowa kolekcja donic i stołków The Portable Landscape, zaprojektowana przez Marię Jeglińską dla szwajcarskiej marki Vitra. W La Pelocie prezentowane meble przedstawiono jako nawyki i zachowania ludzkie. Miesiąc później, w czerwcu, ogłoszono, że Maria Jeglińska została dyrektor kreatywną areny DESIGN. Opracowuje nową koncepcję wydarzenia pod hasłem „TransFormacje”, które odbędzie się od 12 do 15 marca 2019 roku w Poznaniu.

Materiał roku: marmur

(Fot. Getty Images)

Jest wszędzie – w łazience, kuchni, na podłodze i na parapecie. Na Instagramie jako tło do ekspozycji kosmetyków, biżuterii i innych estetycznych drobiazgów. Jego rysunek widnieje na tapetach, płytkach ceramicznych, a nawet dywanach. Przedmiotem pożądania i najczęściej poszukiwany w Google'u jest stolik kawowy. Najlepiej Bianco z włoskiej Carrary. W Polsce zadomowił się na dobre, choć są tacy, którzy w najbliższych miesiącach przewidują starcie z lastryko.

Wielki powrót: Majolika Nieborów

Europejski Grill (Fot. Materiały prasowe)

W niedawno otwartym hotelu Raffles Europejski Warsaw ściany zdobią instalacje z dużych talerzy. To symboliczny powrót polskiej manufaktury z ogromną tradycją, czyli Majoliki Nieborów. Zresztą nieprzypadkowy, ponieważ w 1884 roku właściciele, czyli rodzina Radziwiłłów, zrobiła swoją pierwszą wystawę dla szerokiej publiczność właśnie w dawnym Hotelu Europejskim. Dzisiaj to czwarta rewitalizacja produkcji pod patronatem fundacji Trzy Trąby. W manufakturze powstają przedmioty wykonywane techniką majolikową. Każdy z wyrobów jest stemplowany znakiem fabrycznym oraz sygnowany inicjałami twórców.

Nagroda roku: Proteza Simpla

Simpla, M. Załuska (Fot. Materiały prasowe)

Małgorzata Załuska, zwyciężczyni konkursu dla młodych projektantów „make me!" i laureatka nagrody Paradyż Award 2018 na tegorocznym Łódź Design Festival, znalazła rozwiązanie dla kobiet dotkniętych mastektomią. Wyszła od realnej potrzeby osób chorych na nowotwór. Zrozumiała, że wszystkie dostępne na rynku protezy dla Amazonek wyglądają tak samo – przedstawiając kobiecą pierś, powielają medyczną estetykę. Ponadto, te robione na indywidualne zamówienie, są drogie. Natomiast nagrodzona proteza piersi Simpla drukowana jest w 3D w warunkach domowych. Pozwala na idealne połączenie z ciałem użytkowniczki. Projekt jest pracą dyplomową na ASP w Warszawie zakończoną na etapie koncepcyjnym. Przed projektantką opracowanie dokładnych parametrów protezy, badania i dopiero wdrożenie.

Wystawa roku: „Tango na 16 Metrach Kwadratowych“ w Zachęcie

„Tango na 16 Metrach Kwadratowych“, Zachęta (Fot. Materiały prasowe)

O małych mieszkaniach i wielkiej fantazji Polaków. Budownictwo mieszkaniowe okresu PRL-u było ograniczeniem, ale często także inspiracją, by poradzić sobie z mało komfortową przestrzenią. Wystawa odpowiada na pytanie, jaką rolę w tym czasie mógł pełnić architekt i czy jego działania miały sens i wpływ na wnętrze. A, co więcej, czy potrafiły spełnić wszystkie oczekiwania mieszkańców wielkiej płyty. Przypomnienie oskarowej animacji, „Tanga’ Zbigniewa Rybczyńskiego, na wystawie było pretekstem do estetycznej podróży wstecz. Z dzisiejszej perspektywy trudnej i anegdotycznej, bo wydaje się, że w urządzaniu mieszkania możemy już wszystko. Pytanie, czy naprawdę każdy z nas ma taką możliwość. A może nie ze wszystkich mieszkań Kowalskich zniknęła meblościanka? Ta wielka, przeskalowana na kilka metrów, była w Zachęcie ekspozytorem pomysłów z przeszłości. Symbolicznie udowodniła, że nasza gimnastyka i „tango” we wnętrzu nigdy się nie kończy.

Trendy roku: kolor i zmęczenie prostotą we wnętrzach

Salone Del Mobile 2018 (Fot. Getty Images)

Po latach minimalistycznych przestrzeni, białych ścian i różnych wersji stylu skandynawskiego, do wnętrz powracają intensywne kolory i wzory. W centrum zainteresowania – zieleń, granat, odcienie czerwieni. Tuż obok materiały i zdobienia inspirowane Afryką i Azją. A w założeniach projektowych – myślenie długoterminowe. Gdybyśmy mieli potraktować dyplomy studentów School of Form czy Akademii Sztuk Pięknych jako prognozę, to czeka nas komfortowo zaprojektowana przyszłość. Design wspiera politykę senioralną, mamy czyste powietrze, dobre relacje z naszymi dziećmi, a proces produkcji ubrań nikomu nie robi krzywdy. Przy okazji stawiamy na piedestale rośliny. Ilość pomysłów na meble czy dodatki eksponujące zieleń w mieszkaniu stale rośnie. Mogą także z nami podróżować. Tu ukłon w stronę absolwentki School of Form – Olgi Zelenskiej.  Stworzyła biodegradowalne pocztówki, które możemy wszędzie zabrać. W nowym miejscu zasiać roślinę przywiezioną z Polski. Czy bliskość natury pomaga podtrzymać emocjonalny związek z ojczyzną? Projektantka przekonuje, że tak, bo tylko natura może działać kojąco na nasz nastrój.

Dominika Olszyna
Proszę czekać..
Zamknij