Znaleziono 0 artykułów
31.12.2020

Polscy filmowcy na liście „Variety 500”

31.12.2020
Paweł Pawlikowski i Ewa Puszczyńska (Fot. CRISTINA QUICLER/AFP/East News)

Amerykański magazyn „Variety” po raz czwarty opublikował listę najbardziej wpływowych osób branży medialnej. Wśród wyróżnionych, obok Meryl Streep i Brada Pitta, znaleźli się producentka filmowa Ewa Puszczyńska i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

Od czterech lat amerykański magazyn „Variety” publikuje listę 500 najbardziej wpływowych osób z całego świata, które przyczyniły się do rozwoju branży medialnej. Najwięcej twórców pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Włoch, a w 2020 roku znalazły się także dwa z Polski. Wyróżnienie otrzymali, m.in. hollywoodzcy aktorzy Tom Cruise i Brad Pitt, aktorki Meryl Streep i Nicole Kidman, szef Netfliksa Reed Hastings, najbogatszy człowiek świata i szef Amazona Jeff Bezos, prezes Walt Disney Company Robert Chapek oraz polska producentka filmowa Ewa Puszczyńska i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

Puszczyńska, jako specjalistka od koprodukcji międzynarodowych, w dorobku ma zdobywczynię BAFTY i Oscara, „Idę” oraz nominowaną do Oscara w trzech kategoriach „Zimną Wojnę”. Od roku 1995 jest związana z Opus Film. Obecnie pracuje nad „Fools” („Głupcy”) w reżyserii Tomasza Wasilewskiego i „The Oven” Jakea Paltrowa.

Śmigulski jest prawnikiem i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Od 2017 roku pełni funkcję dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który wspiera polskie filmy, takie jak „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland i „Boże Ciało” Jana Komasy.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij