Znaleziono 0 artykułów
21.12.2023

Jak rozmawiać przy świątecznym stole?

21.12.2023
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” (Fot. Getty Images)

Polski Dialog, program zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, stworzył bezpłatny poradnik „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole”. Opublikowane w nim wskazówki pomogą Polkom i Polakom spędzić Święta bez kłótni.

Choć Boże Narodzenie powinno kojarzyć się z pokojem i miłością, często jest czasem konfliktów. Podczas wigilijnej kolacji dochodzi do sporów, ostrej wymiany poglądów, a także wyrazów rozczarowań. Powodów do kłótni jest sporo. Różni nas nie tylko polityka i wyznanie religijne, ale także styl życia, edukacja czy miejsce zamieszkania. Członkowie rodziny często nawet nie są świadomi, jak te różnice wpływają na ich zdolność do otwartej rozmowy. Odmienny światopogląd nie jest przestrzenią do dialogu, a przyczyną awantur.

Jak rozmawiać przy wigilijnym stole?

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała bezpłatny poradnik ze wskazówkami, jak uniknąć konfliktów w Święta. Znajdziemy w nim także porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory. W materiale zawarto także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić w widocznym miejscu.

Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty.

Dialog jednoczy Polaków

Poradnik powstał w ramach dwuletniego programu Polski Dialog, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami poprzez naukę skutecznej komunikacji.

Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy () Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – dodaje Wawrzyniec Smoczyński.

Na tym nie kończą się działania w ramach Polskiego Dialogu. Na 2024 rok fundacja zapowiedziała już kolejne inicjatywy, które pomogą Polkom i Polakom znaleźć wspólny język, pomimo światopoglądowych różnic.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania pod linkiem.

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Jak rozmawiać przy świątecznym stole?
Proszę czekać..
Zamknij