Znaleziono 0 artykułów
29.10.2022
Artykuł partnerski

Porsche Inter Art: Polscy artyści rozkładają Porsche na części

29.10.2022
Fot. Materiały prasowe

Czy samochód może być dziełem sztuki? Wielbiciele Porsche nie mają co do tego wątpliwości. Trzech twórców udowodniło, że nawet elementy nadwozia można zmienić w projekt artystyczny. Obiekty stworzone przez nich w ramach Porsche Inter Art można będzie wylicytować w domu aukcyjnym DESA Unicum, a wcześniej obejrzeć podczas wystawy „Sztuka ulicy”.

Sztuka coraz silniej przenika do codziennego życia, a artyści już od dawna przestali tworzyć tylko na płótnie. Dziś w dzieło sztuki można zmienić… drzwi do auta, fragment maski, błotniki albo pokrywę bagażnika. Wystarczy oddać je w ręce prawdziwych wizjonerów, którzy nie boją się łamać stereotypów i wychodzić poza sztywne ramy. Z takiego właśnie założenia wyszło Porsche Centrum Warszawa Okęcie, które razem z domem aukcyjnym DESA Unicum zainicjowało nowatorski projekt Porsche Inter Art.

Fot. Materiały prasowe

Jego tegoroczna edycja to kolejna niestandardowa współpraca, w ramach której motoryzacja łączy się z obszarami związanymi ze sztuką, z muzyką, designem lub ze sportem. To również najlepszy dowód na to, że wystarczy pomysł, bo coś nieoczywistego zamienić w dzieło, które będzie pożądane przez kolekcjonerów.

– Porsche to „love brand” szczególnie mocno związany ze światem sztuki. Wiemy to nie od dziś, dlatego nasz salon od lat angażuje się w nietypowe projekty, zapraszając do współpracy utalentowanych artystów. Tym razem z domem aukcyjnym DESA Unicum wytypowaliśmy twórców, którzy poprzez swoje dzieła w niebanalny sposób potrafią opowiedzieć fascynujące historie. Z niecierpliwością czekamy na ich finał i cieszymy się, że będziemy ich częścią – mówi Joanna Ogórek, Head of Marketing grupy Porsche Inter Auto. 

Fot. Materiały prasowe

Wizjonerzy sztuki wchodzą do gry

Fot. Materiały prasowe

Przedstawiciele Porsche Inter Auto oraz eksperci z domu aukcyjnego DESA Unicum wybrali do projektu trzech odważnych artystów młodego pokolenia. Każdy z nich reprezentuje odmienny styl. Każdy działa w różnych obszarach, m.in. graffiti, malarstwa, muralu, rzeźby lub projektowania graficznego.

Chazme 718, czyli Daniel Kaliński, z wykształcenia jest architektem, ale zajmuje się przede wszystkim malarstwem i tworzeniem murali. Uchodzi obecnie za jednego z najciekawszych street artystów w Polsce, a jego prace można zobaczyć na międzynarodowych wystawach i przeglądach najnowszej sztuki w Europie. Cekas – Łukasz Berger – jest absolwentem Wydziału Rzeźby ASP we Wrocławiu, najczęściej tworzy graffiti, murale oraz rzeźby. Jego twórczość można podziwiać na ulicach Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Z kolei Proembrion, Krzysztof Syruć, to ceniony malarz, grafik, muralista i grafficiarz, który w swoich pracach używa m.in. geometrycznych figur. Właśnie to odmienne spojrzenie na sztukę każdego z nich było gwarancją tego, że projekty, które powstaną w ich pracowniach, zyskają unikatowy charakter.

Rozbiór na czynniki pierwsze

Do dyspozycji artystów marka Porsche oddała cztery modele aut: klasyczne 964, legendarne 911, sportowe 718 Cayman i elektrycznego Taycana. Każdy z twórców wybrał po trzy elementy nadwozia, m.in. drzwi, maski, błotniki lub pokrywy bagażników. Następnie w zaciszu swoich pracowni potraktowali te elementy jak niestandardowe płótno i zmienili je według własnej koncepcji. Efekt okazał się zaskakujący.

Cekas, który często posługuje się w swojej twórczości mocnymi zestawieniami kolorystycznymi, wykorzystał elementy nadwozia kultowego modelu Porsche 911. Wybierając granat, biel, pomarańcz i turkus, namalował na nich geometryczne wzory, w których można się doszukać nawiązania do jego rzeźbiarskiej pasji. Obiekty stworzone przez Proembriona m.in. z błotników Porsche 911, 718 Caymana i Taycana intrygują barwnymi, abstrakcyjnymi wzorami, ale widać na nich również fascynację artysty motywami z rozszerzonej rzeczywistości i światem niewymienialnych tokenów. Chazme 718 połączył na pokrywach przednich bagażników (m.in Porsche Taycan i 718) elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi oraz geometrycznymi motywami.

Fot. Materiały prasowe

– „Sztuka ulicy” to szczególny projekt DESA Unicum, w ramach którego przekraczamy standardowe ramy aukcji, prezentując niezwykłe i odważne prace. Współpraca z marką Porsche jest tego najlepszym przykładem – po raz pierwszy przedmiotem licytacji będą części samochodowe, które za sprawą czołowych polskich artystów tworzących w nurcie urban artu stały się unikatowymi obiektami sztuki współczesnej balansującymi na granicy malarstwa, rzeźby i instalacji – mówi Joanna Wolan, koordynatorka projektu po stronie domu aukcyjnego DESA Unicum.

Fot. Materiały prasowe

Te niecodzienne obiekty nie trafią jednak ani do muzeum, ani do galerii. Od 25 października do 3 listopada stworzone przez artystów obiekty podziwiać będzie można w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie, gdzie staną się częścią wystawy przedaukcyjnej „Sztuka ulicy”. Aukcja, podczas której będzie można wylicytować dzieła, odbędzie się 3 listopada o godz. 19.

Alicja Szewczyk
Proszę czekać..
Zamknij