Znaleziono 0 artykułów
11.03.2021

Koncerty i podcasty „Krzysztof Penderecki in Memoriam”

11.03.2021
(Fot. materiały prasowe)

Aby uhonorować twórczość Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najważniejszych kompozytorów XXI wieku, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zorganizował projekt „Penderecki in Memoriam”. W programie znalazły się koncerty i podcasty z udziałem światowej sławy artystów.

Rok po śmierci Krzysztofa Pendereckiego Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku inauguruje ogólnoświatowy projekt „Penderecki in Memoriam”. W kolejnych miesiącach instytucja kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Ludwiga van Beethovena, firmą zajmującą się promocją i marketingiem muzyki Crossover Media, firmą fonograficzną DUX, organizacją Lincoln Center oraz wydawnictwami Naxos America i Schott Music będzie celebrować dorobek kompozytora.

Jednym z najważniejszych punktów programu jest kilkuodcinkowy podcast rysujący wnikliwy portret muzyka. Usłyszymy w nim wspomnienia artystów, którzy pracowali z Pendereckim, w tym Barry’ego Douglasa, Larry’ego Fostera, Elliota Goldenthala, Jonny’ego Greenwooda, Michaila Jurowskiego, Louisa Langrée’a, Davida Lyncha, Cindy McTee, Anne-Sophie Mutter, Rafaela Payare’a, Leonarda Slatkina, Łukasza Borowicza, Krzysztofa Urbańskiego i Antoniego Wit. – Jestem wzruszona reakcją i zapałem wszystkich, którzy chcieli się zaangażować i uczcić pamięć Profesora Pendersckiego – mówi Anna Perzanowska, kuratorka programu muzycznego Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i wieloletnia współpracownica kompozytora.

W ramach „Penderecki in Memoriam” oraz 25. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zatytułowanej „Beethoven i Penderecki. Strefa sacrum” odbędą się koncerty Kwartetu Śląskiego, a także trzech wybitnych pianistów młodego pokolenia – Aleksandry Świgut, Andrzeja Wiercińskiego i Łukasza Krupińskiego – reprezentowanych przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena oraz Elżbietę Penderecką, żonę Krzysztofa Pendereckiego. Występy będą streamingowane na żywo w Lincoln Center oraz retransmitowane do rozgłośni w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pierwszy odcinek podcastu „Penderecki in Memoriam” z Barry Douglasem jest dostępny na platformie Spotify. Więcej informacji dotyczących projektu można znaleźć na stronie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij