Znaleziono 0 artykułów
06.06.2023

Pies w mieście: Najciekawsze miejsca na spędzenie czasu z czworonogiem

06.06.2023
(Fot. materiały prasowe/KinoGram)

Dania i desery dla psów, kulturalne propozycje spacerowe, biblioteki i kina przyjazne czworonogom. Przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych miejscach dog-friendly w Warszawie i okolicach, które z otwartymi rękami przyjmą naszych pupili.

Lodziarnia Wafle Lizać: Lody dla psów z warszawskiej cukierni

Od 2021 r. mieszkające na Białołęce czworonogi przyciąga lodziarnia Wafle Lizać. Kusi słyszanymi w drzwiach komplementami, urokliwym designem (ułożone na ścianach kafle, terakota i kratkowa posadzka nawiązują do motywu przewodniego cukierni – smakowitego wafelka w widzialnych dla psów kolorach: żółtym i niebieskim), cudnym zapachem oraz smakiem. Oprócz rzemieślniczych lodów dla właścicieli w przestrzeni na Książkowej i nasi milusińscy znajdą coś dla siebie. A mianowicie lodowe kostki na bazie masła orzechowego, bananów i śmietanki.

Lodziarnia Wafle Lizać

Warszawa, Książkowa 16

Cukiernia Limoni Ciacho Café: Włoskie smakołyki

W punktach lodziarnio-ciastkarni Limoni Ciacho Café cukierniczej ochłody mogą szukać mieszkanki i mieszkańcy Mokotowa, Ochoty, Wawra oraz Ursynowa. Czekają tam lody prawdziwie włoskie, kręcone ze świeżych składników według starych, sprawdzonych receptur. Nasycone aromatami, o kremowej konsystencji i wypełniające rożek (lub w przypadku lodów Limoni Dog, kubeczek) aż po brzegi. Tyczy się to zarówno porcji przygotowanych dla ludzi oraz ich psich podopiecznych.

Lodziarnio-cukiernia Limoni Ciacho Café

Warszawa, Dąbrowskiego 1, Lucerny 49A, KEN 51, Filtrowa 70, Mołdawska 5/7

Restauracja Centrum Zarządzania Światem: Psie śniadanie na Pradze

W kameralnych przestrzeniach klimatycznej restauracji na warszawskiej Pradze swoje miejsce znajdą miłośnicy rocka i jazzu (w Centrum Zarządzania Światem od czasu do czasu organizowane są koncerty), entuzjaści kabaretów, fotografii i stand-upów oraz psiaki. Bo oprócz najlepszego w mieście sernika z białą czekoladą do stolika można zamawiać świeżą kranówkę i psiadanie, czyli wykwintną (i sytą) porcję drobiowego lub wołowego mięsa oraz kaszy wymieszanych z wonnym bulionem.

Restauracja Centrum Zarządzania Światem

Warszawa, Stefana Okrzei 26

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy: Psy między słowami

Zdaniem kanadyjskich naukowców psy rozumieją średnio 89 słów. Ale są mistrzowie, w tym pewien border collie, który nauczył się ich ponad 1000. Wszystko dzięki pięciogodzinnym treningom, w trakcie których przyswajał od jednego do dwóch nowych określeń dziennie. My z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi idziemy więc po 2 tys. Zwłaszcza że w trakcie pandemii Biblioteka Publiczna Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy uruchomiła program Biblioteka Przyjazna Zwierzętom, dzięki któremu można wspólnie z psiakiem udać się na krótki spacer między regałami, by wytropić najbardziej wciągającą lekturę. Razem odebrać wcześniej zamówione książki oraz oddać te już przeczytane. Pieski, podobnie jak pozostałych czytelników, obowiązuje biblioteczny savoir-vivre.

Filie Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy: Szczeka, merda, czyta

Zaczęło się w 2019 r., od akcji „Listopad pod psem”, czyli dogoterapii dla seniorów prowadzonej przez psa Lucjana. Później do cyklu dołączyły warsztaty edukacyjne dla dzieci „Szanując psa” oraz spotkania behawioralne dla dorosłych. W krótkim czasie czworonożni przyjaciele na tyle zadomowili się w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, że przestrzenie instytucji udostępniono również dla zwierzaków z zewnątrz. Dziś w filiach czytelni wszystkie pieski, niezależnie od rozmiaru, wieku, rasy czy umaszczenia, są tu witane z otwartymi łapami.

KinoGram: O psie, który chodził do kina

Foksterier szorstkowłosy Reksio, owczarek szkocki Lassie czy spanielka Lady oraz mieszaniec Tramp. Na ekranach kin psich gwiazd gościło wiele, ale jeszcze do niedawna nie istniały filmowe seanse, na które bilet wstępu mógłby nabyć również psiak. Nową energię w kulturalną mapę Warszawy tchnął mieszczący się w Fabryce Norblina KinoGram. Architekci przestrzeni zadbali o komfort wszystkich spragnionych widowiska kinofilek i kinofilów, instalując w siedmiu salach aksamitne fotele, drewniane stoliki, najnowocześniejszy sprzęt kinotechniczny oraz nagłośnienie, które pozwala na dostosowanie wysokości dźwięków do wrażliwych uszu psa. Na część z seansów z repertuaru można bowiem przyjść z ukochanym czworonogiem. Będzie czekać na niego przestronny pierwszy rząd, miska z wodą, a na te szczególnie grzeczne, również smaczki.

Kino KinoGram

Warszawa Żelazna 51/53

Kino plenerowe Kinoteka: Filmowe klasyki i nowości oglądane pod chmurką

W ramach kolejnej edycji cyklu „Kino Zachodzącego Słońca” od 1 czerwca do 9 września we wtorki, czwartki i soboty na międzygatunkowe (i bezpłatne) seanse zaprasza również Kinoteka. W rozstawianym na placu Defilad kinie pod chmurką filmowych propozycji mogą szukać zarówno psi kinomani, wyrobieni oglądacze-zasypiacze, jak i festiwalowi debiutanci. W czerwcu będą wyświetlane m.in. przejmujący film drogi „C’mon C’mon” z Joaquinem Phoenixem czy kultowe „Szczęki”. Z kolei w lipcu na odwiedzających czekają zarówno nagradzane „Na rauszu”, „Parasite”, „Titane” oraz „Zimna wojna”, jak i obrazy klasyki – „Wilk z Wall Street”, „Miś” czy „Seksmisja”. Na miejscu będzie można nabyć napoje i przekąski, ale nikt nie wspomniał, że dla naszych milusińskich nie wolno zabrać prowiantu z domu. Choćby psiego popcornu.

Kino plenerowe „Kino Zachodzącego Słońca” Kinoteka

Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie: Na tropie historii

Na psie spotkania z kulturą zaprasza również Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Zapoznacie się tu z różnorodnością i bogactwem kultur całego świata. A że we wnętrzach prezentowane są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe (wśród trwających na wyróżnienie zasługuje „Dzieciństwo” obrazująca, jak w ostatnich kilku dekadach w obszarze społecznym i rodzinnym zmieniała się pozycja dziecka), działa biblioteka oraz sala kinowa, jesteśmy przekonani, że Muzeum stanie się przystankiem honorowym niejednego wspólnego spaceru.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Warszawa, Kredytowa 1

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Psi spacer ze sztuką

120 km na południe od Warszawy położona jest wieś Orońsko, gdzie od 1965 r. w XIX-wiecznej posiadłości malarza Józefa Brandta działa ośrodek rzeźbiarski. Co roku Centrum odwiedza kilkuset artystów. Odbywają się tu warsztaty, plenery akademickie oraz dostępne dla zwiedzających wystawy sztuki współczesnej, rozlokowane w pałacu, oranżerii, spichlerzu czy wozowni, które służą jako pawilony wystawowe. Kompleks zabytkowych budynków otacza bajeczny, 12-hektarowy park z zalesionymi ścieżkami, stawem i licznymi łąkami, gdzie pośród drzew porozstawiano wpisane już w krajobraz Orońska metalowe „Mutanty” Magdaleny Abakanowicz, trójwymiarowy obiekt z autorstwa Wojciecha Fangora z cyklu „Sygnatury” i wiele, wiele innych. To właśnie do ogrodu spacerowego od wtorku do niedzieli zaglądają psiaki.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Orońsko, Topolowa 1

Ogród Heleny Radziwiłłowej w Arkadii i park przy Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie: Spacer z psem i historią

Według historycznych prozaików i poetów Arkadia to fikcyjna kraina wiecznej szczęśliwości. Ale w istnienie ziemskiego raju, miejsca bezwzględnego ładu i beztroski wierzą również niektórzy przedstawiciele XXI w., zwłaszcza psiarze, którzy choć raz odwiedzili XVIII-wieczny ogród Heleny Radziwiłłowej i pobliski park przy Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Obok zabytkowych budowli, w tym rozlokowanych wokół stawu Kaskady i Chaty oraz Świątyni Diany czy Akweduktu, rozciągają się malownicze łąki i zagajniki, w których aż miło zgubić się razem z psiakiem. Za drobną opłatą z czworonożnymi przyjaciółmi można w parkach spacerować do woli, najlepiej od rana do zmroku, oglądając kalejdoskop kolorowych zmian na niebie.

Park Ujazdowski: Na królewskim szlaku

Park Ujazdowski z otwartymi rękami wita również psy. Czworonożni przyjaciele mają do dyspozycji sześć hektarów zieleni, historyczne mostki i zabudowy, których historia sięga XIX w. A z oddali mogą również spoglądać na urokliwy staw zaprojektowany przez Williama Heerleina Lindleya.

Park Ujazdowski

Al. Ujazdowskie 6

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij