Znaleziono 0 artykułów
19.12.2019

Rzeczy, których nie wiedzieliście o „Titanicu”

Kadr z filmu Titanic / Fot. Twentieth Century Fox / Paramoun/Collection Christophel/East News

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku brytyjski transatlantyk „Titanic” zatonął po zderzeniu z górą lodową. W katastrofie zginęło ponad 1500 pasażerów i członków załogi. Wiele lat później James Cameron nakręcił film, inspirowany tragicznymi wydarzeniami. 

1. Producenci filmu na początku w roli Jacka Dawsona widzieli Matthew McConaugheya. Wśród kandydatów znaleźli się także Johnny Depp, Macaulay Culkin, Ethan Hawke, Tom Cruise i River Phoenix. James Cameron nalegał jednak, żeby to Leonardo DiCaprio zagrał ukochanego Rose. Postawił na swoim.

2. Kiedy Kate Winslet dowiedziała się o castingu do „Titanica”, od razu zapragnęła wystąpić w produkcji. Aktorka była tak zdeterminowana, że podobno wysłała bukiet róż do Jamesa Camerona z podpisem „Od twojej Rose”. O rolę panny DeWitt Bukater konkurowały Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Nicole Kidman, Cameron Diaz, Sharon Stone, a nawet Madonna. 

Kadr z filmu Titanic (Fot. Twentieth Century Fox/Paramoun/Collection Christophel/East News)

3. Film miał oryginalnie nosić tytuł „Planet Ice”, ale James Cameron zmienił pierwotną koncepcję.

4. Na planie całą ekipę obowiązywał 14-godzinny dzień pracy. Aktorzy spędzali na lokalizacji od 70 do 90 godzin tygodniowo. Po latach gwiazdy „Titanica” często wspominały, że James Cameron był bardzo wymagający. W jednym z wywiadów Billy Zane, który wcielił się w rolę Cala Hockleya, opowiedział, że kanadyjski reżyser potrafił zwołać aktorów na plan o godzinie 4:30, aby odtworzyć autentyczne zmęczenie bohaterów.

5. James Cameron chciał, żeby muzykę do filmu skomponowała Enya. Irlandzka piosenkarka odmówiła, więc reżyser zatrudnił na jej miejsce Jamesa Hornera. To właśnie kompozytor nakłonił Camerona, żeby na filmowej ścieżce dźwiękowej znalazła się piosenka Céline Dion „My Heart Will Go On”, którą reżyser odrzucił przy pierwszym podejściu. 

Kate Winslet, Leonardo DiCaprio i James Cameron na planie Titanica (Fot. Twentieth Century Fox / Paramoun/Collection Christophel/East News)

6. Nakręcenie „Titanica” kosztowało przeszło 200 milionów dolarów. Oznacza to, że jedna minuta trwającego 195 minut filmu kosztowała ponad milion dolarów. Budżet produkcji zwrócił się jednak wielokrotnie – film zarobił 2,1 miliarda dolarów. Do dziś pozostaje trzecim najbardziej dochodowym tytułem wszech czasów, po tegorocznych „Avengersach” i „Avatarze” również nakręconym przez Camerona. 

7. Wszystkie widziane w filmie szkice Jake’a przygotował sam James Cameron. Na kadrach, w których Dawson rysuje, tak naprawdę widać ręce reżysera.

8. Gdy James Cameron skończył pisać scenariusz, odkrył, że na pokładzie Titanica naprawdę płynął J. Dawson, który zginął w katastrofie. 

Kadr z filmu Titanic (Fot. Twentieth Century Fox / Paramoun/Collection Christophel/East News)

9. W jednej z najbardziej wzruszających scen w filmie widzimy starszą parę leżącą razem na łóżku. Woda wpływa powoli do ich kajuty, ale oni pozostają w swoich objęciach. Dwójka seniorów zainspirowana była historią Idy i Isidora Straussów, właścicieli centrum handlowego Macy’s w Nowym Jorku. Podobno Idzie zaproponowano miejsce w łodzi ratunkowej, ale odmówiła, mówiąc: „Żyliśmy razem i umrzemy razem”.

10. Gloria Stuart, która zagrała starszą wersję Rose, była jedyną osobą w obsadzie, żyjąca w czasie katastrofy (w 1912 roku aktorka miała dwa lata). Za swój występ Stuart zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Gwiazda, która skończyła wtedy 87 lat, pozostaje najstarszą osobą w historii z tym wyróżnieniem. Stuart zmarła w 2010 roku w wieku stu lat. 

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Rzeczy, których nie wiedzieliście o „Titanicu”
Proszę czekać..
Zamknij