Znaleziono 0 artykułów
15.01.2020

Spike Lee przewodniczącym jury festiwalu w Cannes

15.01.2020
Spike Lee z Grand Prix za film "Czarne bractwo. BlacKKKlansman" na festiwalu w Cannes w 2018 roku (Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

Reżyser jest pierwszym w ponad 70-letniej historii festiwalu ciemnoskórym filmowcem, który dostąpił tego zaszczytu. Podczas wydarzenia Lee odbierze również Złotą Palmę za całokształt twórczości. 

Gdy na początku tygodnia ogłoszono nominacje do Oscarów, Akademii zarzucono, że po raz kolejny pominęła dokonania kobiet oraz artystów różnych etniczności (m.in. reżyserek – Grety Gerwig od „Małych kobietek” i Lulu Wang od „Kłamstewka”, a także aktorek – Awkwafiny czy Lupity Nyong’o z „To my”). W odpowiedzi wiele osób zapowiedziało bojkot tegorocznej gali, a krytycy zwrócili uwagę, że może to być punkt zwrotny w historii wydarzenia, które od lat stopniowo traci swój prestiżowy charakter. 

Tymczasem festiwal w Cannes wydaje się powoli reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Tegorocznym przewodniczącym jury został Spike Lee, pierwszy w ponad 70-letniej historii festiwalu ciemnoskóry filmowiec, który objął tę funkcję. Reżyser od lat związany jest z festiwalem. W Cannes miało premierę siedem jego filmów, w tym najnowszy, nagrodzony Grand Prix „Czarne bractwo. BlacKKKlansman” z Johnem Davidem Washingtonem i Adamem Driverem w rolach głównych.

Jestem zaszczycony, że jako pierwszy w historii przedstawiciel afrykańskiej diaspory otrzymałem tą prestiżową pozycję – napisał w oświadczeniu Spike Lee. – Festiwal w Cannes to dla mnie nie tylko najważniejszy festiwal filmowy na świecie, ale również wydarzenie, które miało olbrzymi wpływ na moją karierę i moje miejsce w świecie kina – dodał. Podczas festiwalu, który potrwa w dniach 12-23 maja, Lee odbierze również Złotą Palmę za całokształt twórczości.

Chociaż wyróżnienie Spike’a Lee zapowiada zmiany, organizatorzy powinni uczynić festiwal jeszcze bardziej inkluzywnym. W 2018 roku Cate Blanchett, ówczesna przewodnicząca, i 81 innych twórczyń zwróciło uwagę na konieczność uwzględnienia kobiet w wyścigu o najważniejsze nagrody. Liczba protestujących nie była przypadkowa – tylko tyle filmów stworzonych przez kobiety zaprezentowano na festiwalu na przestrzeni ostatnich 70 lat. Dla porównania, 1645 pokazywanych tytułów stworzyli mężczyźni.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij