Znaleziono 0 artykułów
19.09.2022

Kate w biżuterii z kolekcji Elżbiety II

19.09.2022
Księżna Kate (Fot. Getty Images)

Kolczyki z perłą i kolia z kolekcji Elżbiety II, które księżna Kate wybrała na uroczystości pogrzebowe królowej, zostały monarchini podarowane w 1947 roku w prezencie ślubnym.

Diamentowe kolczyki z perłą i kolia z okazałym zapięciem, które księżna Kate założyła na uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II, to nie tylko pamiątka po zmarłej monarchini. Komplet biżuterii towarzyszył księżnej Walii w najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Jej Wysokości.

Księżna Kate z dziećmi – księciem Georgem i księżniczką Charlotte – dołączyła do konduktu żałobnego z pałacu westminsterskiego do opactwa. Tak jak podczas uroczystości zorganizowanych wokół czuwania nad trumną, i tym razem postanowiła symbolicznie uczcić zmarłą babcię męża, księcia Williama.

Na tle czarnej kreacji księżnej – wełnianej sukience o fasonie płaszcza z metką domu mody Alexander McQueen i kapeluszu o szerokim rondzie z kwiatową kompozycją i woalką – wybijała się połyskująca biżuteria: diamentowo-perłowe kolczyki i kolia. Historia pierwszego elementu – Bahrain Pearl Drop Earrings – sięga 1947 roku. Japoński rząd podarował je monarchini w prezencie ślubnym. Naszyjnik – również prezent dla Jej Królewskiej Mości od rządu japońskiego – to z kolei projekt brytyjskiego domu jubilerskiego Garrard. Monarchini nosiła go, m.in. podczas wizyty w Bangladeszu czy na bankiecie z okazji 70. urodzin Margaret Thatcher. W 1982 roku królowa wypożyczyła go księżnej Dianie, a kilka lat temu po raz pierwszy dała Kate.

(Fot. Getty Images)

Same kolczyki księżna Walli nosiła ostatnio w dniu obchodów Platynowego Jubileuszu królowej, a jako komplet z kolią podczas pogrzebu księcia Edynburga w 2021 roku. Gest z ostatniego pożegnania monarchini odczytuje się więc jako domknięcie historii Elżbiety II i Filipa, a także zapowiedź kontynuowania tradycji. Po śmierci władczyni jej kolekcja biżuterii została bowiem rozdzielona między pozostałe członkinie rodziny królewskiej.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij