Znaleziono 0 artykułów
12.01.2022

Sztuka ery Instagrama: Łukasz Patelczyk

12.01.2022
„Złamana różdżka IV” 

34-letni malarz ASP ukończył w Gdańsku, pokazywał obrazy na wystawach w Warszawie, Salzburgu i Budapeszcie, teraz mieszka w Bydgoszczy. Niedawno został tatą. Jego nowoczesne pejzaże łączą paletę barwną jak z Turnera, melancholijne krajobrazy przypominające te z płócien Caspara Davida Friedricha i geometryczne kształty, które wydobywają głębię perspektywy.

Kiedy zająłeś się sztuką?

Dopiero w liceum. Malowałem mocno zainspirowany muzyką. Malarstwo wprowadzało mnie wtedy w pewnego rodzaju trans. To była ucieczka nastolatka w świat fantazji. 

Jaką techniką się posługujesz?

Najlepiej czuję się w malarstwie olejnym. Myślę, że ta technika umożliwia mi jak najdokładniejsze odzwierciedlenie mojego zamysłu.

Łukasz Patelczyk (Fot. Michał Szlaga)

Jak wygląda twój tryb pracy?

Pracuję w trybie płótno – kanapa. W pracy malarza najważniejszy jest pomysł. Samo malowanie nie trwa tyle, co kontemplacja, poszukiwanie rozwiązań. 

Co malujesz?

Tematem moich prac jest symbioza stylów, łączenie ze sobą języka abstrakcji z klasycznym malarstwem pejzażowym. Staram się szukać takich rozwiązań, w których oba te języki współgrają i tworzą spójne dzieło.

„This Summer”
Wystawa Patelczyka (Fot. Michał Szlaga)

Czym się inspirujesz?

Dużo czytam, oglądam, słucham muzyki. Gdy coś mnie zainteresuje, to temat pochłaniam możliwie dogłębnie. Pomysły na prace pojawiają się w różnych momentach – coś wpadnie mi w oko, coś usłyszę. Od jakiegoś czasu kręci mnie malarstwo komputerowe – uwielbiam oglądać osiągnięcia w dziedzinie grafiki 3D, gdzie upatruję przyszłości sztuk wizualnych.

Czym jest dla ciebie Instagram?

Instagram traktuję jako przedłużenie mojej strony internetowej – miejsce mojej obecności, miejsce prezentacji moich prac, miejsce kontaktu, miejsce do szukania ciekawostek i inspiracji. To jeden z kawałków internetu, które lubię. 

„Tatry”

Jaką radę dałbyś początkującym artystom?

Dużo pracować i być szczerym ze sobą. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij