Znaleziono 0 artykułów
29.11.2023

Kulminacja sezonu w DESA Unicum. Aż trzy wystawy do zobaczenia

29.11.2023
Agata Kus, „Dywan”, 2020 (Fot. Materiały prasowe)

W DESA Unicum można oglądać aż trzy wystawy. Na ekspozycjach „Nowe Pokolenie po 1989”, „Klasycy Awangardy po 1945” oraz „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” zgromadzono dzieła najwybitniejszych polskich artystów oraz przedstawicieli światowej sztuki współczesnej.

Trzy wystawy sztuki współczesnej w DESA Unicum to okazja, aby podczas jednej wizyty poznać najwybitniejszych twórców, nie tylko kształtujących rynek polskiej sztuki, ale i podziwianych poza granicami kraju. W przestrzeni warszawskiego domu aukcyjnego zgromadzono prace ponad stu artystów z różnych epok.

Tadeusz Kantor, „Egzekucja według Goi” („Emballage d’après Goya: L’exécution”), 1970 (Fot. Materiały prasowe)

Nowe pokolenie

Na wystawie „Nowe Pokolenie po 1989” zaprezentowano ponad pięćdziesiąt prac najważniejszych twórców reprezentujących wiodące kierunki w sztuce polskiej po okresie transformacji ustrojowej. Wśród nich znalazła się kompozycja Agaty Kus, „Dywan”, sprawiająca wrażenie stopklatki z filmu. Malarstwo artystki prowokuje do tego, aby je interpretować. Na jej prace nie można patrzeć bez szukania odwołań do kulturowych toposów.

Wśród wystawowych prac pojawiły się również dzieła Pauliny Ołowskiej, Agaty Bogackiej czy Magdaleny Moskwy. Nie mogło także zabraknąć sztuki Piotra Uklańskiego. W DESA Unicum można zobaczyć aż dwa obrazy, w tym jeden z serii, w której artysta podejmował tematykę walk i bitew ważnych w historii Polski.

Polska Awangarda

„Klasycy Awangardy po 1945” to zbiór prac najważniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie zobaczyć można dzieła Józefa Hałasa, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Kantora oraz Romana Opałki. Warto zwrócić uwagę również na sztukę Ewy Kuryluk, która w swoich pracach inspiruje się tematyką miłości i motywem bratniej duszy. Dzieło „We dwoje” przedstawia artystkę z jej ukochanym, fizykiem Helmutem Kirchnerem.

Wojciech Fangor „M39”, 1969 (Fot. Materiały prasowe)

Geometryczna abstrakcja

Wystawa „Op-Art i Abstrakcja Geometryczna” to niewątpliwie najbardziej kolorowa ekspozycja DESA Unicum tego roku. Obok obrazu „M39” Fangora znalazły się geometryczne kompozycje Victora Vasarelyego, określanego mianem ojca op-artu, a także prace Winiarskiego.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij