Znaleziono 0 artykułów
20.06.2024
Artykuł partnerski

Chorwacja: Spełnione marzenie o idealnym wypoczynku

20.06.2024
Urokliwe miasteczka, rejsy po Adriatyku, bliskość przyrody – wszystko to znajdziesz w Chorwacji. Na zdjęciu wyspa Hvar (fot. materiały prasowe)

Rejsy jachtem po turkusowych wodach Adriatyku, niespieszne spacery po ulicach historycznych miast docenionych przez UNESCO, jak Dubrownik czy Split, kolacje serwowane z lokalnych przysmaków przez najlepszych szefów kuchni i eleganckie hotele, ze strefami wellness i SPA, w których doświadczysz relaksujących rytuałów. Chorwacja to spełnione marzenie o odpoczynku idealnym, nawet dla najbardziej wymagających.

Nawet ci, którzy zwykle wybierają nowe wakacyjne kierunki, by stale poznawać inne regiony, aktywności i smaki, mają takie miejsca, do których wciąż wracają. Jednym z nich jest Chorwacja. Stosunkowo niewielka, zachwyca różnorodnością krajobrazu, bogactwem kultury i możliwościami spędzania wolnego czasu, oferując odpoczynek na najwyższym poziomie. Komfortową i szybką podróż do Chorwacji zapewniają także bezpośrednie połączenia lotnicze, w tym do miast położonych na samym wybrzeżu.

Zatracić się tu można w pięknie przyrody – żeglując wśród ponad tysiąca wysp, relaksując się na malowniczych plażach czy odwiedzając słynne, krystalicznie czyste jeziora i wodospady w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Chorwacja ma osiem parków narodowych oraz dwanaście krajobrazowych i wszystkie są warte poznania. Oczarować może Park Krajobrazowy Welebit, który słynie nie tylko z przepięknych gór, ale i niezwykle malowniczej zatoki Zavratnica, wcinającej się w ląd na mniej więcej 900 m, a okalające ją wysokie na 100 m skały opadające wprost do morza wzbudzają podziw.

Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić w Chorwacji, jest malownicza zatoka Zavratnica (fot. Aleksandar Gospić)

Chorwacja przyciąga też oczywiście niezwykłymi miastami. Fascynujący Dubrownik, zwany perłą Adriatyku, którego Stare Miasto zachwyca na fotografiach i na ekranie, np. w kultowej „Grze o tron” jako Królewska Przystań, jeszcze większe wrażenie robi widziany na własne oczy. Podobnie zresztą jak, również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytkowe centrum Splitu. Miasto, którego początki sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego, przez lata zyskiwało na znaczeniu, by w końcu osiągnąć ogromną popularność, która nieprzerwanie trwa do dziś. Spora w tym zasługa spektakularnego Pałacu Dioklecjana, jednego z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków na świecie. W Splicie niemal za każdym zakrętem czeka architektura, która każe się zatrzymać i podziwiać to, co mamy przed oczami.

Przylądek Zlatni Rat zdobi przepiękna plaża (fot. Hrvoje Serdar)

W Chorwacji warto odwiedzić również tętniącą życiem stolicę, Zagrzeb, z doskonałym Muzeum Sztuki Współczesnej, a także pozwolić sobie zagubić się w mniejszych, szalenie urokliwych miasteczkach. Miejsca te przywitają: wspaniałymi widokami, słynną gościnnością i doskonałymi regionalnymi przysmakami, jak sery, ryby czy owoce morza.

W Chorwacji warto kosztować znakomitych regionalnych przysmaków (fot. Julien Duval) 

Odpoczynek dobrze zaprojektowany

Leżąca w północnej części chorwackiego wybrzeża Opatija, miejscowość z długą tradycją uzdrowiskową, doskonale łączy kontrasty – bezkres morza i wspaniałe góry, błękit wody z żywą zielenią otaczającej przyrody, historyczne, urokliwe budynki z współczesnym komfortem na najwyższym poziomie. Dawna rybacka osada rozkwitła w połowie XIX w., wzbudzając zachwyt krajobrazem, przyjaznym klimatem i doskonałym nadmorskim położeniem. Dziś to eleganckie centrum riwiery, z Lungomare, czyli 12-kilometrową promenadą wzdłuż morza, licznymi willami i innymi luksusowymi obiektami, w których warto się zatrzymać.

Chorwackie miasta warto także podziwiać, wypływając w rejs. W tle Rovinj (fot. Maja Danica Pečanič)

W Istrii, jednym z chorwackich winiarskich regionów (uprawia się tu m.in. popularną odmianę malwazję istryjską), warto odwiedzić jedną z lokalnych winnic, prawdziwych oaz spokoju. W centralnej części półwyspu nie można pominąć miejscowości Motovun, niezwykle urokliwego miasteczka położonego na wzgórzu. W okolicy można zaznać prawdziwej przygody i wybrać się na polowanie na trufle, tutejszy przysmak.

Chorwacja to synonim wypoczynku (fot. materiały prasowe)

Miłośnicy malowniczych śródziemnomorskich miasteczek pokochają zjawiskową miejscowość Rovinj. Wspaniale się tu zagubić w labiryncie wąskich uliczek z licznymi galeriami sztuki i zaułkami oraz z widokiem na morze. Nieopodal półwyspu Istria znajduje się położony na archipelagu Park Narodowy Brijuni, w którym oprócz podziwiania piękna przyrody, można nawet zakosztować gry w golfa.

W pałacu cesarza i w stylu dyskretnego luksusu

Niezapomnianym doświadczeniem będzie pobyt w jednym z hoteli, znajdującym się we wspomnianym już, niezwykłym Pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie. Lokalizacja tuż obok pałacowego westybulu pięknie oddaje wielowiekową tradycję i najnowocześniejsze rozwiązania, by zaoferować komfort na najwyższym poziomie. I choć nie chce się opuszczać pięknych hotelowych przestrzeni, warto – dla wielu to właśnie Split jest najpiękniejszym chorwackim miastem.

Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku (fot. Julien Duval)

Dubrownik, którego historia sięga średniowiecza, obfituje w przepiękne zabytki. Dubrownickie Stare Miasto, w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyróżnia się historycznymi Murami Miejskimi o długości niemal 2000 m, kościołem św. Ignacego ze słynnymi schodami, Pałacem Sponza i Pałacem Rektorów (Knežev Dvor) czy barokowym kościołem św. Błażeja, który jest patronem miasta. 

Tę historyczną atmosferę Dubrownika czuć doskonale w hotelach zlokalizowanych na samej starówce, na przykład w pałacach rodzin szlacheckich z XVII w. W takich warunkach każdy może poczuć się jak arystokrata. Tutaj, w atmosferze dyskretnego luksusu, można już zacząć planować kolejny przyjazd. Co do tego, że będzie chciało się tu wrócić, nie ma najmniejszych wątpliwości. W końcu to Chorwacja.

Dowiedz się więcej na stronie croatia.hr. 


Materiał powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną.

Katarzyna Nowak
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Chorwacja: Spełnione marzenie o idealnym wypoczynku
Proszę czekać..
Zamknij