Znaleziono 0 artykułów
23.01.2021

Plany brytyjskiej rodziny królewskiej na 2021 rok

23.01.2021
Meghan Markle i Harry /(Fot. Getty Images)

Czy Harry wróci do Wielkiej Brytanii? Czy 95. urodziny Elżbiety II i 100. księcia Filipa będzie można hucznie świętować? Czy książę Andrzej zostanie przesłuchany przez FBI przed procesem Ghislaine Maxwell? Oto 10 najważniejszych wydarzeń z kalendarza Windsorów na 2021 rok.

95. urodziny królowej Elżbiety II, 21 kwietnia

O tym, czy coroczna parada z okazji urodzin Jej Królewskiej Mości się odbędzie, zadecydują ograniczenia związane z COVID-19. Jak poinformował Hugo Vickers, biograf Królowej Matki, księżnej Windsoru i królowej Marii, „z okazji 95. urodzin Elżbiety II przygotowywany jest film dokumentalny” o życiu monarchini.

Królowa Elżbieta II /(Fot. Getty Images)

Zara Tindall i księżniczka Eugenia urodzą na początku 2021 roku

Dziewiąte i dziesiąte z kolei prawnuki (lub prawnuczki) królowej mają narodzić się jeszcze na początku tego roku. Elżbieta II ma w zwyczaju widzieć je tuż po narodzinach, ale z powodu pandemicznych ograniczeń i jej pobytu w Windsorze, wygląda na to, że tradycja ta zostanie złamana.

Meghan Markle i Harry /(Fot. Getty Images)

Powrót księcia Harry’ego do Wielkiej Brytanii

Mówi się, że Harry marzy o powrocie do rodzinnego kraju. Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, książę przyleci do Wielkiej Brytanii na uroczystości urodzinowe dziadków.

Igrzyska Invictus Games w Hadze, 29 maja–5 czerwca

Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu księcia Harry’ego, stworzone dla żołnierzy i weteranów wojennych, którzy zostali ranni podczas misji. W 2020 z powodu pandemii igrzyska zostały przeniesione, a czy odbędą się w tym roku, jeszcze nie wiadomo.

100. urodziny księcia Filipa, 10 czerwca

Książę Filip niechętnie robi zamieszanie wokół 100. urodzin, ale zdaje sobie sprawę z tego, że brytyjskie społeczeństwo będzie chciało świętować. – Mógłby wyjść na dziedziniec zamku w Windsorze, jak zrobił to w zeszłym roku z okazji uroczystości wojskowych. Jest w naprawdę dobrej formie, ale nie znosi takiego niepotrzebnego zawracania głowy – mówi Vickers.

Królowa Elżbieta II i książę Filip /(Fot. Getty Images)

60. urodziny księżnej Diany, 1 lipca

Księżna Diana /(Fot. Getty Images)

Urodziny lady Diany od czasu jej śmierci w 1997 roku nie przyciągają aż tak dużej uwagi opinii publicznej. W 2021 obchodziłaby jednak okrągłe 60., dlatego książę William i książę Harry zamówili specjalny posąg, który ma stanąć przy pałacu Kensington właśnie tego dnia.

Książę Andrzej i sprawa molestowania seksualnego

Proces byłej przyjaciółki księcia Andrzeja, Ghislaine Maxwell, rozpocznie się w lipcu tego roku w Nowym Jorku. Oficjalnie postawiono jej sześć zarzutów (którym zaprzecza) za udział w seksualnym wykorzystywaniu nieletnich dziewcząt przez finansistę, Jeffreya Epsteina. Czy książę Andrzej, który wycofał się z życia publicznego po fatalnym wywiadzie dla Newsnight w 2019 roku, wciąż pozostanie w cieniu? Czy może zostanie przesłuchany przez FBI? Według adwokata Geoffreya Bermana książę Yorku w zeszłym roku nie chciał współpracować. Syn królowej twierdzi jednak inaczej, utrzymując, że przynajmniej trzykrotnie zaoferował pomoc w śledztwie.

Sprawa Meghan Markle vs „Daily Mail”

Księżna Sussex zdecydowała się pozwać brytyjski tabloid za opublikowanie fragmentów listu, który napisała do ojca Thomasa w sierpniu 2018 roku, tuż po ślubie z księciem Harrym. Meghan poprosiła o wydanie wyroku w trybie przyspieszonym, co oznacza, że sprawa rozstrzygnie się w tym roku, bez składania przez nią zeznań. Nic nie zostało jeszcze przesądzone, ale ewentualny proces nie byłby zbyt korzystny dla brytyjskiej monarchii.

Usuwanie się członków rodziny królewskiej z życia publicznego

Jeszcze do niedawna starsi członkowie rodziny królewskiej i ich doradcy koncentrowali uwagę i maszynę PR-ową na królowej i księciu Filipie, księciu i księżnej Kornwalii, Cambridge’ach i Sussexach. Po Megxicie i przejściu księcia Filipa na emeryturę w maju 2017 roku pozostali tylko sama królowa, jej syn z żoną i William z Kate. Kentów, Gloucesterów i księżniczkę Aleksandrę, pierwszą kuzynkę królowej, w ostatnich latach powoli usuwano z publicznego życia monarchii i jak twierdzi Vickers, pozostanie to bez zmian.

Rodzina królewska w Windsorze /(Fot. Getty Images)

Ograniczenie obowiązków królowej

Kiedy królowa Elżbieta II skończy 95 lat, oczekuje się, że delikatnie ograniczy dotychczasowe obowiązki. Prawdę mówiąc, robiła to subtelnie przez ostatnich kilka lat. Choć kiedyś była obecna na każdej ważnej uroczystości państwowej, teraz zastępują ją książę Karol, księżniczka Anna i książę William. Zresztą nie pierwszy raz Elżbieta II z czegoś „po cichu” rezygnuje. Tak samo zrobiła w przypadku uczestnictwa w paradzie konno podczas Trooping the Colour, kiedy w 1986 roku wystąpiła po raz ostatni, ponieważ jej ukochany koń birmański przechodził na emeryturę.

 

Harry Mount jest autorem książki „How England Made the English” (Penguin, 2013)

Harry Mount
Proszę czekać..
Zamknij