Znaleziono 0 artykułów
16.02.2021

Najlepsze filmy drogi

16.02.2021
Przed wschodem słońca (Fot. Gabriella Brandenstein/Castle Rock/Detour/Kobal/Shutterstock)

Dzięki filmom o podróżach poznamy kalifornijskie winnice, australijskie bezdroża i najpiękniejsze miasta Europy. Sprawdź, jakie filmy warto zobaczyć, zanim znów zaczniemy wyjeżdżać na wakacje.

„Bezdroża” (2004): Wyprawa do winnic

Fot. Fox Searchlight Pictures/Kobal/Shutterstock

Komedia Alexandra Payne’a („Schmidt”) zabierze nas w przesyconą aromatem sauvignon blanc podróż po kalifornijskich winnicach. Pechowiec Miles i będący jego przeciwieństwem Jack (Paul Giamatti i Thomas Haden Church), obaj mierzący się z kryzysem wieku średniego, opowiadają historie ze swojego życia.

„Priscilla, królowa pustyni” (1994): Drag queen w Australii

Fot. Elise Lockwood/Polygram/Australian Film Finance/Kobal/Shutterstock

Brytyjski aktor Terence Stamp wcielił się w rolę Bernadette, transpłciowej kobiety i zblazowanej drag queen występującej na deskach teatrów w Sydney obok Mitziego (Hugo Weaving) i Adama (Guy Pearce w pierwszej ważnej filmowej roli).

Gdy Bernadette dostaje propozycję występu w Alice Springs, wyrusza wraz z dwójką towarzyszy w podróż pomalowanym na srebrno busem o imieniu „Priscilla”. Wędrówka w głąb siebie, dyskotekowe melodie i piękne krajobrazy gwarantowane.

 „Thelma i Louise” (1991): Kobieca przygoda

Fot. Mgm/Pathe/Kobal/Shutterstock

Ridley Scott wprowadził do zdominowanego przez mężczyzn gatunku powiew świeżości. Harvey Keitel (Hal), Michael Madsen (Jimmy) i młody Brad Pitt (JD) występują w filmie w rolach drugoplanowych, podczas gdy pierwsze skrzypce grają Geena Davis i Susan Sarandon.

Zdominowana przez męża Thelma (Davis) tkwi w toksycznym związku, zaś Louise (Sarandon) pogrążona jest w rutynie, pracując jako kelnerka w przydrożnej restauracji. Razem ruszają w weekendową podróż do domku w górach. Okoliczności zmuszają je do ucieczki w stronę Wielkiego Kanionu.

"Przed wschodem słońca” (1995): Romans w Europie

Jedna z najlepszych historii miłosnych wszech czasów. Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) podróżuje po Europie, a studentka Sorbony Céline (Julie Delpy) wraca do domu z Paryża.

Poznają się w jadącym przez Austrię pociągu, gdzie decydują się wspólnie spędzić noc w Wiedniu przed lotem Jesse’ego do domu. Spacerują, rozmawiają, aż w końcu się w sobie zakochują – ta piękna historia jest pierwszą częścią trylogii Linklatera.

„American Honey” (2016): Młodość i wolność

Fot. Kobal/Shutterstock

Czwarty film Andrei Arnold to hipnotyczna opowieść o wolności. Główną bohaterkę Star (bezbłędny aktorski debiut Sashy Lane) poznajemy, kiedy przeszukuje śmietniki w poszukiwaniu resztek jedzenia. Dołącza do grupy podobnych do siebie rówieśników, której przewodzi charyzmatyczny Jake (Shia LaBeouf). Star za dnia wspólnie z nowo poznanymi znajomymi przemierza kraj od domu do domu, sprzedając prenumeraty magazynów, a nocą nie stroni od alkoholu i imprez.

„Prosta historia” (1999): Droga ku pojednaniu

Fot. Straight Story Inc/Kobal/Shutterstock

David Lynch spokojnie mógłby zdobyć nagrodę za najwolniejszy film drogi w historii. Weteran II wojny światowej postanawia pojednać się ze swoim mieszkającym 500 mil dalej umierającym bratem. Zdrowie nie pozwala mu na prowadzenie samochodu, wybiera więc alternatywny środek transportu – starą kosiarkę spalinową.

Obserwując powolną podróż Alvina (Richard Farnsworth), poznajemy historie z życia jego i wspaniałych ludzi, których spotyka na drodze.

„Crossroads – Dogonić marzenia” (2002): Po dorosłość

Fot. Richard Foreman/Paramount/Zomba/Mtv/Kobal/Shutterstock

Debiut aktorski Britney Spears już przy premierze spotkał się z chłodnym przyjęciem (w serwisie Rotten Tomatoes rekomenduje go jedynie 14 proc. użytkowników). I tak warto dać mu szansę. Trzy przyjaciółki pochodzące z małego miasteczka w Georgii (obok Spears Taryn Manning i Zoe Saldana) udają się w podróż do Los Angeles.

Scenariusz autorstwa Shondy Rhimes, odpowiedzialnej za takie seriale jak „Bridgertonowie” czy „Chirurdzy”, nie ma właściwie do zaoferowania nic więcej, ale czy jest w tym coś złego?

Danny Vikram Bell
Proszę czekać..
Zamknij