Znaleziono 0 artykułów
14.04.2020

Warhol wirtualnie

14.04.2020
Andy Warhol "Self Portrait", 1986 (Fot. 2020 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Licensed by DACS, London)

Tate Modern, londyńskie muzeum sztuki nowoczesnej, udostępniło krótki film, w którym kuratorzy oprowadzają nas po wystawie dzieł geniusza pop-artu.

Koloryzowane portrety ikon popkultury, zwielokrotnione grafiki słynnych obrazów i fragmentów reklam, krótkometrażowe filmy i proste instalacje to tylko niektóre z prac  prezentowanych na wystawie „Andy Warhol”. Wystawa rozpoczęła się w połowie marca w londyńskim Tate Modern, ale z powodu pandemii została zamknięta kilka dni po wernisażu.

 

Z myślą o niepocieszonych fanach sztuki, brytyjskie muzeum przygotowało kilkuminutowy film, na którym kuratorzy, Gregor Muir i Fiontán Moran, oprowadzają nas po wystawie, opowiadając o życiu jednego z najbardziej fascynujących artystów minionego wieku. Wirtualny spacer po 12 salach wystawy pozwala nie tylko odkryć najsłynniejsze i te mniej znane prace Warhola, ale również poznać jego historię – od syna imigrantów do gwiazdy.

Andy Warhol "Marilyn Diptych", 1962 (Fot. 2020 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Licensed by DACS, London)

– Chcieliśmy spojrzeć na Warhola poprzez to, kim był, zwracając szczególną uwagę na przeprowadzkę jego rodziny ze wschodniej Europy do Ameryki, jego queerową tożsamość i poglądy na temat religii i śmierci – powiedzieli kuratorzy w rozmowie z „Guardianem”. – Wszyscy wiedzą, kim jest Andy Warhol. Jako jednemu z niewielu artystów udało mu się przekroczyć świat sztuki i stać się nie tylko jednym z najbardziej znanych twórców w historii, ale również jedną z najsłynniejszych marek – dokładnie tak jak chciał.

Choć Tate Modern pozostaje zamknięte przynajmniej do 1 czerwca, na Instagramie muzeum codziennie publikowane są słynne prace znajdujące się w zbiorach muzeum z mało znanymi faktami dotyczącymi dzieła lub jego twórcy. Raz w tygodniu londyńska instytucja udostępnia również krótkie filmy z archiwalnych wystaw, performansów i wydarzeń, które odbyły się w Tate na przestrzeni 20 lat istnienia muzeum sztuki nowoczesnej w industrialnym budynku Bankside Power Station.

Podobne inicjatywy rozpoczęły również inne znane instytucje sztuki na czele z nowojorskim MoMA, paryskim Luwrem i Musée de l’Orangerie oraz Muzeami Watykańskimi.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij