Znaleziono 0 artykułów
29.11.2022

Wszyscy jesteśmy seksualni: Kampania #SEXEDPL

29.11.2022
Wszyscy jesteśmy seksualni: Kampania #SEXEDPL

Seksualność jest nieodłączną częścią naszego życia i nie inaczej jest w przypadku osób z niepełnosprawnością. Niestety w Polsce to wciąż sfera tabu, a stereotypy ciągle są mocno zakorzenione. Kampanią „Wszyscy jesteśmy seksualni” Fundacja SEXEDPL chce to zmienić.

Seksualność osób z niepełnosprawnością jest niezwykle ważnym tematem, który w naszym społeczeństwie wciąż uchodzi za tabu. Nie mówi się o tym, że osoby z niepełnosprawnością mają takie same potrzeby seksualne jak wszyscy. To, że się zakochują, wywołuje zdziwienie, a fakt, że chcą budować związki i mieć dzieci, często spotyka się wręcz z niezrozumieniem – tłumaczy Anja Rubik, założycielka i prezeska zarządu Fundacji SEXEDPL. I dodaje, że sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza w kontekście seksualności, ma ogromny wpływ nie tylko na jakość ich życia, lecz także na to, jak postrzegają samych siebie. – Dlatego tak istotne jest, by wspierać je w decydowaniu o swoim ciele i życiu. Bardzo ważna jest też edukacja rodziców i opiekunów – to od nich w największym stopniu zależy, czy osoby z niepełnosprawnością będą mogły cieszyć się prywatnością, a co za tym idzie – doświadczą szczęścia i przyjemności fizycznej. Jeśli więc chcemy, żeby podejście do osób z niepełnosprawnością się zmieniło, musimy głośno mówić o tym, że mają one takie same pragnienia jak wszyscy. Robiąc to, pomożemy osobom z niepełnosprawnością stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa – wyjaśnia Anja Rubik.

Seksualność wolna od stereotypów

Anja Rubik dodaje, że powszechna wiedza Polaków na temat seksualności osób z niepełnosprawnością opiera się najczęściej na krzywdzących stereotypach. Bo rzetelnej, systemowej edukacji seksualnej wciąż u nas brakuje. A osoby z niepełnosprawnością często nie otrzymują jej wcale. – Brak wiedzy o seksie sprawia z kolei, że kiedy zaczynają czuć pociąg seksualny, gdy pojawiają się emocje i pragnienia, których nie rozumieją, zaczynają czuć się z tym źle, bo uważają, że to coś niewłaściwego. A przecież prawo do życia seksualnego jest jednym z praw każdego człowieka – i pełnosprawnego, i z niepełnosprawnością – wyjaśnia Anja Rubik.

Kampania „Wszyscy jesteśmy seksualni” powstała w ramach Programu Aktywni Obywatele. Jej celem jest zerwanie ze stereotypami i zwrócenie uwagi na fakt, że osoby z niepełnosprawnościami mają takie same pragnienia i potrzeby jak wszyscy. Ma informować, edukować oraz zachęcać osoby z niepełnosprawnością do korzystania ze wsparcia w zakresie swojej seksualności. 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia 2022 roku zaprezentowane zostaną trzy filmy o zmysłach. – O pięknych ludziach, którzy pożądają, i o ich ciałach, które są obiektem pożądania. To filmy z podwójnym zaskoczeniem. Filmy, które na realizację czekały trzy lata – mówi Joanna Jezierska, pomysłodawczyni kampanii „Wszyscy jesteśmy seksualni”.

Wszyscy jesteśmy seksualni: Kampania #SEXEDPL

Wszyscy kochamy, wszyscy pożądamy

W filmach zrealizowanych na potrzeby kampanii zobaczymy trójkę ambasadorów akcji. Karolina Hamer sama nazywa się „osobą z permanentnie połamanymi nogami”. Jest pierwszą kobietą w polskim sporcie, która wyoutowała się jako osoba biseksualna. Ma na koncie 173 pływackie medale, występuje również na scenie teatralnej. Z kolei Bartosz Ostałowski jest wicemistrzem Polski w drifcie i plasuje się na czwartym miejscu w klasyfikacji Mistrzostw Międzynarodowej Federacji Samochodowej Strefy Europy Centralnej. A także jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który prowadzi stopą. Bartosz maluje także obrazy, które można zobaczyć na wystawach w całej Europie. – Uważam, że kampania jest bardzo potrzebna, ponieważ przełamuje stereotypy, które są mocno zakorzenione w społeczeństwie – mówi Bartosz Ostałowski. – Ludzie, którzy nie mają na co dzień kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami, nabierają dystansu. Przykładowo: wiele osób nie wie, jak przywitać się ze mną, skoro nie mam rąk. Wtedy staram się wyjść z inicjatywą i zbijam „żółwika”, co niweluje początkowe skrępowanie. Podobny dystans może przenosić się również na strefę intymną i kluczem jest jego przełamanie – przekonuje Bartosz.

Trzecim bohaterem kampanii jest youtuber Rafał Miszkiel. W internecie funkcjonuje jako „Mroczny Kikut”. Przemierza na wózku dziesiątki kilometrów, skacze ze spadochronem, podróżuje, strzela na strzelnicy, gra na pianinie. Ze wszystkich życiowych spraw najbardziej emocjonalnie podchodzi do tych sercowych. – Pamiętam, że kiedy pierwszy raz po wypadku wszedłem w związek, pytano, po co mi dziewczyna, „skoro i tak seksu z tego nie będzie”. Nic bardziej mylnego! – śmieje się Rafał Miszkiel. – Muszę przyznać, że był taki moment w moim życiu, kiedy dużo eksperymentowałem, przeżywałem przygody seksualne. Nabyłem pewności siebie i nauczyłem się, jak działa moje „nowe” ciało. Mam wrażenie, że jestem w stanie zaoferować w sferze seksualnej kobiecie więcej, niż kiedy byłem pełnosprawny. Wcześniej myślałem dość stereotypowo. Wydawało mi się, że seks ma wyglądać jak na filmach pornograficznych. No cóż, tylko praktyka czyni mistrza. Dziś jestem bardzo zadowolony ze swojego życia seksualnego – dodaje.

Wszyscy jesteśmy seksualni: Kampania #SEXEDPL

Edukacja i zmiana perspektywy

Każdy z bohaterów kampanii wystąpi w jednym z trzech filmów, w których mowa o antykoncepcji, bezpiecznym seksie i świadomej zgodzie. Jak przekonują pomysłodawcy akcji, to tematy uniwersalne, powszechne, dotyczące każdego. To, że bohaterem jest osoba z niepełnosprawnością, przełamuje tabu, uświadamiając, że w edukacji seksualnej nie powinno się pomijać nikogo. Twórcy kampanii dodają, że istotnym aspektem produkcji SEXEDPL jest zmiana perspektywy. Osoby często marginalizowane w głównych kanałach komunikacji stają się najważniejszymi bohaterami i nauczycielami. A dlaczego właśnie je zobaczymy w kampanijnych filmach? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się najpierw nad innymi: kto się zakochuje? Kto ma preferencje i fantazje seksualne? Kto powinien dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo? Odpowiedź powinna być jasna: wszyscy.

Kampanii towarzyszy uruchomienie infolinii Pełnoseksualni. Pod numerem telefonu 730 994 964 w każdy poniedziałek w godz. 10-13 bezpłatnych konsultacji będą udzielać seksuolodzy_żki. Linię koordynuje Patrycja Wonatowska – psycholożka, seksuolożka. Ponadto SEXEDPL organizuje bezpłatne warsztaty dla osób z niepełnosprawnością ruchową w kilku blokach tematycznych. Poprowadzi je grono specjalistów: seksuologów, psychologów, lekarzy i działaczy: Alicja Długołęcka, Piotr Świniarski, Monika Łukasiewicz, Barbara Płaczek, Renata Orłowska i Paweł Garstka.

Wszyscy jesteśmy seksualni: Kampania #SEXEDPL

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij