Znaleziono 0 artykułów
19.03.2020

Wystawa Fridy Kahlo w twoim domu

19.03.2020
Frida Kahlo (Fot. Getty Images)

Platforma Google Arts & Culture udostępniła ponad 800 obrazów, zdjęć i obiektów związanych z legendarną meksykańską artystką. 

Frida Kahlo pozostaje jedną z najważniejszych artystek XX wieku. Jej sława wykracza daleko poza świat sztuki. Kolejne pokolenia inspiruje nie tylko jej malarstwo, ale także burzliwy życiorys. W 2002 roku w rolę Meksykanki wcieliła się na dużym ekranie jej rodaczka, Salma Hayek. W 2018 roku londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta przygotowało wielką retrospektywę twórczości Kahlo. Teraz 800 prac można oglądać bez wychodzenia z domu. Platforma Google Arts & Culture udostępniła wirtualną wystawę Kahlo. „Twarze Fridy” pozwalają przyjrzeć się wszystkim obiektom w ogromnym zbliżeniu. Z ekspozycji dowiemy się, w jaki sposób Kahlo myślała o kobiecości, ciele i polityce. 

Urodzona 6 lipca 1907 roku w mieście Meksyk, Kahlo miała trudne życie. W młodości uległa poważnemu wypadkowi. Od tego czasu borykała się z niewyobrażalnym bólem. Cierpienie jest jednym z głównych tematów jej sztuki. Katusze cierpiała też z miłości. Była przez wiele lat związana z Diego Riverą, największym artystą tamtych czasów. Podczas gdy malarstwo Fridy było surrealistyczne, baśniowe, intymne, on tworzył spektakularne murale. 

Kahlo pozostaje też ikoną dla świata mody. Jej pełne kontrastów kolorystycznych, nawiązań do folkloru i natury, sensualne malarstwo to prawdziwa pożywka dla projektantów. Sama Kahlo nosiła się oryginalnie. W kolorowych szatach, charakterystycznie upiętych włosach i etnicznej biżuterii do dziś pozostaje wzorem do naśladowania.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij