Znaleziono 0 artykułów
13.03.2020

Wystawa inspirowana „Alicją w Krainie Czarów”

13.03.2020
Kadr z animacji „Alicja w Krainie Czarów” (Fot. Walt Disney Co./Courtesy Everett Collection)

Od podróży Alicji do Krainy Czarów minęło już ponad półtora wieku. Przez ten czas powieść Lewisa Carrolla inspirowała wielu twórców, w tym Salvadora Dalego, Tima Burtona i Beatelsów. Już niedługo ich dzieła zobaczymy w londyńskim Victoria & Albert Museum.

27 czerwca w brytyjskim muzeum otworzy się wystawa „Alice: Curiouser and Curiouser”. Jak zdradza instytucja, „odkrywając źródła, adaptacje i reinterpretacje, ekspozycja mapuje ewolucję przygód Alicji w Krainie Czarów od rękopisu do ogólnoświatowego fenomenu. Wystawa ma pokazać wpływ Alicji na wszystkie gatunki sztuki – malarstwo, film, performans, modę i fotografię”. 

Wystawa rozpocznie się w króliczej norze, czyli muzealnej Sainsbury Gallery, a zakończy po drugiej stronie lustra – na cyfrowej instalacji. Po drodze zwiedzający będą mieli okazję podziwiać eksponaty, które przeprowadzą ich przez historie z powieści, zaczynając od inspiracji do jej stworzenia, aż po jej wpływ na współczesną sztukę. Widzowie przejdą przez filmowe adaptacje, psychodeliczną sztukę z lat 60. dziełem, odzwierciedlenie powieści w tańcu, muzyce i teatrze oraz kostiumy. Na sam koniec wystawy obejrzą kolekcję Viktor & Rolf, czy kalendarz Pirelli autorstwa Tima Walkera z 2018 roku z Naomi Campbell i RuPaulem.

Weronika Wachowicz
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wystawa inspirowana „Alicją w Krainie Czarów”
Proszę czekać..
Zamknij