Znaleziono 0 artykułów
28.12.2020

Zielony Paryż

28.12.2020
Paryż (Fot. Getty Images)

Paryż czeka zielona rewolucja. Władze miasta podjęły decyzję o zlikwidowaniu ponad połowy miejsc parkingowych. Odzyskane tereny zostaną zalesione.

Znany nam Paryż powstał w XIX wieku, gdy ówczesny cesarz, Napoleon III Bonaparte postanowił przekształcić metropolię, rozgraniczając strefy mieszkalne od wypoczynkowych. Projekt oddał w ręce Georgesa-Eugène’a Haussmanna, twórcy Wielkiej Przebudowy. Urbanista wyburzył i odbudował centralne dzielnice, wytyczył nowe bulwary, szerokie aleje, powołał do życia Lasek Buloński oraz Place de l’Étoile.

XXI wiek przyniósł kolejne wyzwania – mieszkańcy Paryża coraz częściej uskarżają się na wysokie stężenie pyłów i zanieczyszczeń w powietrzu. Dlatego władze francuskiej stolicy podjęły decyzję o kolejnej rewolucji. Postanowiono, że do 2030 roku 50 proc. powierzchni miasta będzie zielona. W tym celu zostanie zlikwidowane ponad 70 tys. miejsc parkingowych, a zyskane przestrzenie – zalesione. W okolicy Wieży Eiffla i Hotelu de Ville powstaną pasma krzewów oraz sosnowe gaje, a gmach Opery Garnier ozdobią drzewa japońskiej wiśni. W nowym pejzażu znajdą się także miejsca dla kolejnych placów zabaw i stacyjek do parkowania jednośladów. Cel jest jasny: mieszkańcy mają ograniczyć korzystanie ze środków transportu i spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Ograniczenie dostępności miejsc parkingowych będzie dotyczyć pojedynczych sfer w zatłoczonych uliczkach. Realizacja projektu rozpoczęła się już w sierpniu od wzmożonego sadzenia kwiatów w centrum Paryża.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij