Znaleziono 0 artykułów
07.11.2022

Zona. Historie ze strefy zamkniętej: Audio-reportaż Storytel z granicy z Białorusią

07.11.2022
(Fot. Getty Images)

7 listopada do biblioteki Storytel trafił przejmujący audio-reportaż „Zona. Historie ze strefy zamkniętej”. Interaktywny materiał przybliża perspektywę mieszkańców Strefy, którzy codziennie, od ponad roku, ryzykują własne bezpieczeństwo, by pomóc uchodźcom, ukrywającym się w lasach na granicy Polski z Białorusią. Cały dochód z odsłuchań zostanie przekazany na cele Fundacji Ocalenie i Grupy Granica.

W nocy 2 września 2021 roku w stu osiemdziesięciu ośmiu miejscowościach położonych wzdłuż granicy z Białorusią, polski rząd wprowadził stan wyjątkowy. W miastach, miasteczkach oraz wsiach stanęły patrole wojsk i policji. W czerwcu 2022 roku ukończono budowę betonowo-stalowego muru długiego na 186 km i wysokiego na 5,5 m. Straż Graniczna podaje, że wciąż każdego dnia polsko-białoruską granicę próbuje przekroczyć co najmniej kilkudziesięciu obywateli Syrii, Turcji, Afganistanu, Kamerunu, Somalii czy Iraku, którzy pokonują tysiące kilometrów, uciekając przed wojną i głodem. Ryzykując własne bezpieczeństwo, uchodźcom ukrywającym się w lasach pomagają wolontariusze zrzeszeni w Fundacji Ocalenie i Grupie Granica oraz bezimienni dotychczas mieszkańcy Podlasia.

By przybliżyć i przypomnieć o maskowanym kryzysie uchodźczym reporterzy „Polityki” – Marcin Kołodziejczyk oraz Marta Mazuś, we współpracy ze Storytel przygotowali stronę, symulującą telefon Anny, będącej zbiorowym portretem wszystkich mieszkańców Strefy, którzy zdecydowali się nieść pomoc. – Dlaczego telefon? Każda z osób zaangażowanych w pomoc na granicy potwierdzi, że to telefon jest tu wszystkim. To w telefonie znajdziesz pinezki z lokalizacjami wysyłane przez uchodźców, czekających na pomoc. Ale to również forma kontaktu między mieszkańcami Podlasia i narzędzie do dokumentacji – tłumaczą twórcy. W „Zonie” każdy może prześledzić rozmowy Anny z bliskimi, przyjrzeć się jej relacji z konserwatywnym ojcem i sile zaufania, jakim obdarzają się nawzajem obcy ludzie. Są autentyczne zdjęcia, materiały wideo, nagrania głosowe, sms-y oraz zapis rozmów na komunikatorach. A cały dochód z odsłuchań Storytel przekaże na cele Fundacji Ocalenie i Grupy Granica.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij