Znaleziono 0 artykułów
29.09.2020

Angielskie szlaki

Karolina Wiercigroch

Bezkresne pola, malownicze pagórki, wietrzne wrzosowiska – parki narodowe i inne najpiękniejsze tereny północnej Anglii to raj dla piechurów. 

Na trasie spotykam sporo owiec i mało osób. Owce pasą się na zielonych zboczach, biegają po spowitych mgłą wrzosowiskach, kryją się przed słońcem w cieniu drzew. Niektóre uciekają na widok wędrowców, inne przyglądają się im z ciekawością. Szlaki zahaczają o farmy i miasteczka z kamiennymi domami, ale zawsze wracają na wietrzne wrzosowiska i bezkresne zielone pola. W okolicach zabudowań trafiam na grupy miejscowych z psami, na trasie mijam pary angielskich emerytów i studentów. Najczęściej jednak mogę rozkoszować się samotnością.

Północna Anglia to raj dla piechurów. Na północ od Leeds położone są jedne z najpiękniejszych parków narodowych w kraju. Czekają w nich tysiące kilometrów pieszych szlaków, które można przemierzać o każdej porze roku. Oczywiście przyjemnie jest wędrować w pełnym słońcu, robiąc przerwy na cydr i deskę lokalnych serów w zacienionych ogródkach przydrożnych pubów. Ale dopiero gorsza pogoda i gęsta mgła wydobywają pełnię dramaturgii krajobrazu, przenosząc nas w scenerię jak z powieści sióstr BrontëPo deszczowym spacerze docenimy trzaskający w kominku ogień. Niezależnie od tego, czy wybierzemy długodystansowy szlak i codziennie będziemy nocować w innym miejscu, czy zorganizujemy bazę w wiejskiej chacie lub rodzinnym B&B, piesze przemierzanie północnej Anglii będzie malowniczą przygodą.

Lake District National Park: Największe i najwyższe

Lake District National Park (Fot. Karolina Wiercigroch)

Angielska Kraina Jezior to największy i jeden z najpopularniejszych parków narodowych w kraju. W sezonie bywa tu tłoczno, szczególnie na najbardziej popularnych szlakach. Pieszych tras jest jednak mnóstwo, stosunkowo łatwo można więc uciec od tłumów. Nietrudno znaleźć zaciszny zakątek na kąpiel w jeziorze lub lodowatym strumieniu albo piknik z widokiem na piętrzące się pagórki. W Lake District znajduje się największe jezioro w Anglii, Windermere, a także najwyższy angielski szczyt, Scafell Pike (978 metrów n.p.m.). Wysokość poniżej 1000 metrów nie brzmi może imponująco, ale chętnych na zdobycie szczytu czeka całkiem spory wysiłek. Trzeba podejść około 900 metrów w górę. Widoki na kamieniste szczyty, nitki górskich strumyków i błękitne jeziora Lake District sprawiają, że warto ruszyć w trasę.

Yorkshire Dales National Park i Nidderdale: Góry i doliny 

Yorkshire Dales National Park i Nidderdale (Fot. Karolina Wiercigroch)

Obszar parku narodowego Yorkshire Dales obejmuje doliny rzeczne w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire. Przez Yorkshire Dales przebiegają setki kilometrów pieszych szlaków, które prowadzą przez pastwiska, farmy, urokliwe miasteczka, wzgórza i lasy. Spora część mieszkańców Yorkshire Dales hoduje owce i bydło. Niektórzy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne, w których można się zatrzymać i zakosztować wiejskiego życia albo kupić świeże jajka, mleko i domowe ciasta w sklepiku na farmie. Ambitni wędrowcy mogą zmierzyć się z Yorkshire Three Peaks Challenge, czyli wyzwaniem trzech szczytów. Na trzy lokalne wzgórza – Pen-y-ghent, Whernside i Ingleborough – trzeba wejść w czasie poniżej 12 godzin. Trasa ma prawie 40 kilometrów i ponad 1500 metrów przewyższenia.

Od południa i wschodu z Yorkshire Dales graniczy Nidderdale AONB (Area of Outstanding Natural Beauty – obszar o wybitnym pięknie naturalnym). Nidderdale, czyli dolina rzeki Nidd, jest jedną z dolin Yorkshire Dales, nie wchodzi jednak w skład parku narodowego. Na obszarze Nidderdale AONB znajduje się ponad 820 kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, w tym przepiękna długodystansowa trasa The Nidderdale Way. 85-kilometrowa pętla rozpoczyna się i kończy w Pateley Bridge, jedynym miasteczku w dolinie. Na pocztówkowych uliczkach znajdują się sklepy lokalnych artystów i rzemieślników, urokliwe knajpki i podobno najstarszy sklep ze słodyczami w Anglii. Szlak Nidderdale oferuje ekscytujące podejścia i widoki na szachownice pól i pastwisk, wrzosowiska i tamy na rzece Nidd.

North Pennines: Dzika roślinność

North Pennines  (Fot. Karolina Wiercigroch)

Północna część Gór Pennińskich jest sklasyfikowana jako obszar o wybitnym pięknie naturalnym. Surowy urok North Pennines tworzą rozległe zielone doliny, podmokłe torfowiska, wrzosowiska, górskie rzeki i pastwiska oraz wioski z typową kamienną zabudową. Miejsce wyróżniają niespotykane w innych częściach Wielkiej Brytanii flora i fauna, występują tu m.in. dzikie rośliny alpejskie. Na krajobraz ma wpływ również górnicza przeszłość regionu – rudę ołowiu wydobywano tu już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Przez North Pennines przechodzi najstarsza długodystansowa trasa w Wielkiej Brytanii. The Pennine Way rozciąga się na 431 kilometrów z Edale w Peak District aż na terytorium Szkocji. Pokonanie całego szlaku zajmuje wprawnym piechurom od 16 do 19 dni. Obecny rekordzista potrzebował jedynie 64 godzin i 40 minut. North Pennines to jeden z bardziej dzikich zakątków Anglii. Wędrując wzdłuż Pennine Way do malowniczej doliny High Cup Nick, momentami można odnieść wrażenie, że przemierza się środkowoazjatycki step.

North York Moors National Park: Pójść na wrzosowisko i zapomnieć wszystko 

North York Moors National Park (Fot. Karolina Wiercigroch)

Park narodowy North York Moors leży we wschodniej części hrabstwa North Yorkshire. Porośnięte wrzosowiskami wzgórza zajmują znaczną część parku. North York Moors obejmuje też 42 kilometry linii brzegowej Morza Północnego. Na terenie parku znajduje się ponad 2200 kilometrów pieszych ścieżek, prowadzących zarówno po wrzosowiskach, jak i wzdłuż wybrzeża. 18-kilometrowa pętla z Ravenscar przez Robin Hood’s Bay najpierw wiedzie przez rozległe wrzosowiska, a potem prowadzi przez pola i farmy z powrotem nad morze. W Robin Hood’s Bay, urokliwym rybackim miasteczku położonym na stromym zboczu, warto zatrzymać się na fish & chips z porannego połowu z widokiem na zatokę. Potem możemy ruszyć w malowniczą drogę powrotną wzdłuż wybrzeża.

1/31Najpiękniejsze trasy pieszych wycieczek w Anglii

Lake District National Park

Proszę czekać..
Zamknij