Znaleziono 0 artykułów
08.06.2020

J.K. Rowling w ogniu krytyki

08.06.2020
J.K. Rowling (Fot. Getty Images)

Fani nie pozostawili na autorce słynnej sagi o Harrym Potterze suchej nitki, gdy skrytykowała osoby transseksualne. 

Pisarka podczas pandemii wspierała uczniów i nauczycieli. W Miesiącu Dumy nie wykazała się jednak akceptacją wobec społeczności LGBTQ+. W opublikowanym na Twitterze statusie wyśmiała problemy osób transseksualnych. – Skoro płeć nie jest prawdziwa, to nie istnieje coś takiego jak przyciąganie się osób o tej samej płci. Jeżeli płeć nie jest prawdziwa, to globalna rzeczywistość kobiet przestaje istnieć. Znam i kocham osoby transseksualne, ale poprzez rozmywanie konceptu płci, odbieramy wielu ludziom możliwość rozmawiania o swoim życiu. Przedstawianie prawdy nie jest hejtem – pisała w kolejnym poście. Pomimo fali krytyki pisarka kontynuowała wywód, podkreślając jednocześnie empatię wobec społeczności trans. 

– Zarzucanie kobietom takim jak ja, że żywią nienawiść wobec osób trans, jest absurdalne. Okazujemy empatię osobom trans od lat i czujemy z nimi bliskość, bo w taki sam sposób narażone są na męską przemoc – dodała. W kolejnym poście wyraziła szacunek wobec prawa do autentycznego i komfortowego życia osób trans. –Chodziłabym na marsze z wami, jeżeli bylibyście dyskryminowani z powodu bycia trans. Jednocześnie nie uważam, żeby stwierdzenie, że moje życie zostało ukształtowane przez bycie kobietą, było nienawistne – podsumowała.

Internauci szybko zareagowali, zarzucając pisarce brak wrażliwości na problemy społeczności LGBTQ. GLAAD, amerykańska organizacja LGBT, której celem jest eliminowanie homofobii i dyskryminacji, opublikowała odpowiedź na post Rowling. – Jeżeli chcecie przekierować swój słuszny gniew wobec transfobicznych wypowiedzi J.K. Rowling w coś pozytywnego, to okażcie wsparcie organizacjom, które pomagają czarnym ludziom trans – MPJ Institute, Black Trans USA, Trans Justice FP, Genderintell, oraz UK Black Pride. W 2020 roku nie ma wytłumaczenia dla atakowania osób trans – dodano.

Kamila Wojtkiewicz
Komentarze (1)

Anna Zuzaw11.06.2020, 10:27
Jestem wielce rozczarowana tym artykułem. Osoby LGBT, szczególnie mieszkające w Polsce jak ja mają prawo wiedzieć, że JK Rowling broni nas i nasze prawa i w jaki sposób są one teraz atakowane. Kłamstwa zawarte w tym artykule mają wielce negatywny wpływ na nasze bezpieczeństwo tak jak socjalistyczna ideologia wojny kultur, którą popieracie w tym artykule. To właśnie oni atakują osoby LGBT, osoby jak JK Rowling chronią nas.
Proszę czekać..
Zamknij