Znaleziono 0 artykułów
09.05.2022

Moda na nonkonformizm

09.05.2022
Schiaparelli / (Fot. Imax Tree)

„Amerykańscy artyści mieszkający w nowojorskim hotelu Chelsea wybierali swoistą emigrację wewnętrzną. Na kilku poziomach. Odrzucali modę i kanon kultury. Do dziś możemy się od nich uczyć, jak szczęśliwie odstawać, uprawiając intelektualny i estetyczny nonkonformizm”, czytamy w najnowszym numerze „Vogue Polska” poświęconym poezji. We wdrażaniu nonkonformistycznych rozwiązań pomagają nam w tym sezonie projektanci. Proponując modę wyrazistą, ekstrawagancką i opartą na przykuwających uwagę środkach, zachęcają, by stylowo iść pod prąd. Niezależnie od okazji.

Buty Loewe: Usłane różami

Buty Loewe / (Fot. materiały prasowe)

Jeden z najbardziej wiralowych (i pożądanych) projektów tego sezonu to propozycja dla kobiet, które patrzą na modę jak na dziedzinę sztuki. Mariaż tych dwóch światów jest zresztą bardzo bliski autorowi tego projektu, dyrektorowi kreatywnemu Loewe Jonathanowi Andersonowi. Brytyjczyk chadza własnymi ścieżkami i do tego samego zachęca klientki. W takich butach to sama przyjemność.

Top AREA: Efekt motyla

Top Area/ Farfetch / (Fot. materiały prasowe)

Nie tylko dyrektor kreatywny Blumarine Nicola Brognano w sezonie wiosna-lato 2022 stawia na motyli motyw. Na podobny krok decyduje się współzałożyciel marki AREA Piotrek Panszczyk. Upiększa nim biżuterię i akcesoria, a także ubrania. Wykorzystuje je na błyszczących sukienkach i spódniczkach mini, szyje w jego kształcie topy. Te ostatnie są maksymalistyczne, ociekają ekstrawagancją i przemycają nawiązania do Y2K.

Balenciaga / Fot. Imax Tree

Sukienka Schiaparelli: Sen na jawie

Sukienka Schiaparelli / (Fot. materiały prasowe)

W kolekcji na wiosnę-lato 2022 Daniel Roseberry po raz kolejny odwołuje się do dziedzictwa Elsy Schiaparelli i jej bliskich relacji z surrealizmem. Fantazję i ekscentryzm miksuje jednak z akcentami zaczerpniętymi z mody codziennej. Przykład? Wełniana sukienka tuba w beżowo-brązowym kolorze, którą ozdobiono metalowymi miseczkami na biust. Oddychanie pełną piersią nagle nabrało nowego – i bardzo luksusowego – charakteru.

Kozaki Balenciaga: Kicz kontrolowany

Buty Balenciaga/ Mytheresa / (Fot. materiały prasowe)

Choć niektórzy nadal uważają białe kozaczki za szczyt bezguścia, dzięki Balenciadze mają szansę na dobre rozgościć się w garderobach największych fanek mody. Model „Cagole”, czyli kozaki o obcisłej, sięgającej przed kolano cholewce, na cienkiej szpilce i ozdobione łańcuchami, to absolutny hit tego sezonu. Dla bardziej zachowawczych  mamy dobrą wiadomość: występują także w czerni.

Saint Laurent / (Fot. Imax Tree)

Kombinezon Saint Laurent: Blisko ciała

Kombinezon Saint Laurent / (Fot. materiały prasowe)

Wiosna-lato 2022 to nie tylko sezon manifestowania maksymalistycznej i wyrazistej mody. To także sezon powrotów – nawiązywania do motywów sprzed lat i prezentowania ich w nowej, oryginalnej odsłonie. Triumfalny comeback świętują kojarzone z latami 80. XX w. obcisłe kombinezony typu catsuit. Parada mocno przylegających do sylwetki fasonów pojawiła się chociażby w kolekcji Saint Laurent. Dyrektor kreatywny Anthony Vaccarello zaprezentował je w wersji na ramiączkach i bez, z długim rękawem, gładkiej i we wzory. Model w malownicze róże i z głębokim dekoltem będzie najlepszym kompanem wystawnych kolacji i imprez do białego rana.

Okulary Blumarine: Wielki błękit

Okulary Blumarine / (Fot. materiały prasowe)

Spodnie z ekstremalnie niskim stanem, paski z błyszczącą klamrą, przezroczyste sukienki z falbanami, kardigany obszyte futerkiem… Wiosenno-letnia kolekcja Blumarine jest jak encyklopedia mody Y2K. Młody dyrektor kreatywny marki Nicola Brognano nawiązał w niej do stylu największych ikon sprzed 20 lat: Britney Spears, Paris Hilton i Mariah Carey. Zwieńczeniem inspirowanych tymi gwiazdami stylizacji były okulary z kolorowymi szkłami. Choć występują także w wersji różowej, nonkonformistki może bardziej zainteresować kolor niebieski.

Sukienka Richarda Quinna: Tajemniczy ogród

Sukienka Richard Quinn/ MatchesFashion / (Fot. materiały prasowe)

Maksymalizm leży u podstaw marki Richarda Quinna – jednego z  najzdolniejszych młodych brytyjskich projektantów i laureata nagrody przyznawanej przez królową Elżbietę II. W kolekcji na wiosnę-lato 2022 – pierwszej zaprezentowanej przy udziale publiczności po pandemii – po raz kolejny celebruje bliską sobie estetykę. Proponuje utrzymane w intensywnych kolorach kombinezony i łączy je z ciasnymi czepkami, sukienki obszywa kaskadami falban i marszczeń, stosuje krzykliwe wzory i ciekawe detale: doszyte rękawiczki, kokardy i przesadnie podkreślone ramiona. Dla odważnych.

(Fot. Chloé Le Drezen)

Więcej o stylowych nonkonformistach przeczytacie w majowym numerze „Vogue Polska”. Już w sprzedaży.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij