Znaleziono 0 artykułów
12.05.2020

Nowy album o Yvesie Saint Laurencie

12.05.2020
Yves Saint Laurent w 1965 roku (Fot. Reg Lancaster/Express/Getty Images)

W serii „The Impossible Collection” możemy podziwiać najpiękniejsze projekty mistrza – od sukienki Mondrian po Le Smoking.

Seria „The Impossible Collection” ukazująca się nakładem wydawnictwa Assouline, przedstawia historię designu, kultury i luksusu. Każda część poświęcona jest innemu artyście, a tomy opatrzone są wyjątkowymi ilustracjami. W najnowszej odsłonie można podziwiać francusko-algierskiego projektanta i geniusza mody, Yvesa Saint Laurenta. W poprzedniej natomiast, wydawnictwo poświęciło uwagę Coco Chanel. – Chanel oferowała kobietom wolność, a Yves Saint Laurent dawał im siłę – opowiadał Pierre Bergé, długoletni partner życiowy i biznesowy projektanta.

(Fot. Getty Images)

We wstępie do książki dziennikarz Laurence Benaïm pochyla się nad dorobkiem życiowym projektanta. Opowiada o jego odwadze, by łamać zasady i żyć z pasją, zawsze w zgodzie ze sobą. Podkreśla, że projektant łamał tabu. Książka oddaje hołd kolekcjom, szczególnie tym, które zrewolucjonizowały życie kobiet. Kurtka Saharienne czy garnitur Le Smoking to jedne z licznych fasonów, które niegdyś dostępne były tylko dla mężczyzn. Laurent wyzwolił kobiety ze  sztywnych ram i pozwolił im ubierać się wedle własnych upodobań. – Chciałem być częścią ruchu wyzwolenia kobiet – opowiadał projektant pod koniec kariery, w 2002 roku.

W książce znajdziemy pierwszą kolekcję ze stycznia 1962 roku i ostatnią z 2002 roku, a także kostiumy z „Piękności dnia”, które nosiła Catherine Deneuve oraz kolekcję „Ballet Russes”. YSL zapamiętany zostanie na zawsze jako projektant, który dał kobietom swobodę, nie odzierając ich przy tym z seksapilu.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij