Znaleziono 0 artykułów
27.07.2020

Powstanie film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

27.07.2020
Olga Tokarczuk (Fot. Roberto Ricciuti/Getty Images)

Opowiadanie Olgi Tokarczuk „Profesor Andrews w Warszawie” zainspirowało pracę nad scenariuszem do filmu „Zima pod znakiem wrony”. Zdjęcia ruszą jesienią 2021 roku.

Opowiadanie Olgi Tokarczuk po raz pierwszy opublikowano na łamach „Tygodnika Powszechnego” w 1998 roku. Później stało się częścią tomu „Gra na wielu bębenkach” z 2001 roku. Utwór opowiada historię profesora psychiatrii z Anglii, który 12 grudnia 1981 roku przyjeżdża do Warszawy na konferencję. W nocy zostaje wprowadzony w Polsce stan wojenny. Na ulicę wjeżdżają czołgi, a nie mówiący po polsku profesor jest pozostawiony sam sobie.

Kto stoi za filmem?

Za reżyserię odpowiada Kasia Adamik, córka Agnieszki Holland. Spotka się razem z Tokarczuk na planie po raz kolejny. Wcześniej pracowały przy filmie „Pokot”. Reżyserią zajęła się wtedy Adamik i Holland. Autorką scenariusza jest debiutująca scenarzystka Sandra Buchta, która dotychczas pracowała jako script consultant i autorka sztuk teatralnych. Za produkcję odpowie Olga Chadaj.

Kto wystąpi w filmie?

Obsada filmu nie jest jeszcze znana, ale twórcy rozmawiają z Jasonem Isaacsem, znanym z roli Lucjusza Malfoya w sadze „Harry’ego Pottera”. Zdjęcia zaplanowano na jesień przyszłego roku.

Kto sfinansuje projekt?

Instytut Książki poinformował, że projekt otrzymał dotację w wysokości 2 mln złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zostanie zrealizowany w koprodukcji polsko-niemiecko-szwedzkiej.

Z czego słynie Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 roku „Podróżą ludzi Księgi”. Została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Ostatni literacki Nobel dla polskiego twórcy został przyznany Wisławie Szymborskiej w 1996 roku. Do jej najbardziej znanych utworów należą: „Prawiek i inne czasy”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” oraz zdobywca międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku - „Bieguni”.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij