Znaleziono 0 artykułów
25.02.2019

Serial „Mroczne materie” zastąpi „Grę o Tron”?

25.02.2019
James McAvoy na przyjęciu po Oscarach (Fot. Getty Images)

Już w połowie roku przyjdzie nam się pożegnać z najpopularniejszym serialem ostatnich lat. Głód fantasy pomoże nam zaspokoić ekranizacja sagi „His Dark Materials” z Jamesem McAvoyem, Ruth Wilson i Linem-Manuelem Mirandą w rolach głównych.

„Mroczne materie” to trylogia brytyjskiego pisarza Philipa Pullmana, uznanego w ankiecie BBC sprzed kilkunastu lat za jednego z najbardziej wpływowych twórców angielskiej kultury (nie na darmo noszącego też tytuł „sir”). Wydawane od połowy lat 90. książki „Zorza północna”, „Magiczny nóż” i „Bursztynowa luneta” to brawurowa mieszanka motywów zaczerpniętych z angielskich legend, XIX-wiecznych powieści dla dzieci, a nawet z Biblii. W opowieści o równoległych rzeczywistościach, między którymi poruszają się główni bohaterowie, Lyra Belacqua i Will Parry, Pullman równie często nawiązuje do filozofii religii, co do fizyki kwantowej. Trylogia jest uważana nie tylko za jedną z najlepszych powieści fantasy w historii, ale także jedną z najmocniejszych pozycji literatury drugiej połowy XX wieku w Wielkiej Brytanii.

Pierwsza część tej fascynującej trylogii doczekała się już nieudanej adaptacji kinowej. Film „Złoty kompas” z 2007 roku, choć miał doborą obsadę (m.in. Nicole Kidman, Daniel Craig i Eva Green), nie oddawał magii powieściowego oryginału.

Po Pullmana postanowiono więc sięgnąć raz jeszcze. Tym razem za produkcję odpowiedzialna jest telewizja BBC (dystrybucją serialu zajmie się HBO), pierwsze odcinki (w pierwszej serii będzie ich osiem, w kolejnej, która ma zacząć powstawać już wkrótce – kolejne osiem) wyreżyseruje Tom Hopper od „Dziewczyny z portretu”, a w obsadzie znajdziemy czołowych aktorów zarówno brytyjskich, jak i hollywoodzkich. 

Rola małej Lyry przypadła Dafne Keen, która zachwyciła w osadzonym w uniwersum „X-Menów” „Loganie”. Partnerują jej Lin-Manuel Miranda (Lee Scoresby), James McAvoy, świeżo po sukcesie „Glass”, który zagra Lorda Asriela, a Ruth Wilson (równie doskonała w „Lutherze”, co w „The Affair”) – Marisa Coulter. 

Produkcję zobaczymy jeszcze w 2019 roku, a już teraz można zobaczyć pierwszy zwiastun.

 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij