Znaleziono 0 artykułów
27.09.2021

Aaron Philip: Modelka nowej generacji

27.09.2021
Aaron Rose Philip / Fot: M​aryV, Włosy: ​Evanie Frausto, Make up: ​Deja Smith, Stylizacje: ​Julian Mack

O pracy w modzie marzyła, odkąd skończyła 10 lat. Niespełna dekadę później Aaron Philip ma kontrakt z jedną z największych agencji modelek, występy w kampaniach takich marek, jak Collina Strada czy Mugler, oraz w finale pokazu Moschino. A dopiero startuje.

Aaron Philip: Trudne początki

Aaron Philip urodziła się na wyspie karaibskiego archipelagu Antigue i Barbuda. Gdy miała trzy lata, zdiagnozowano u niej mózgowe porażenie dziecięce. – Choroba zmieniła sposób, w jaki się poruszam i mówię, ale nie sposób, w jaki myślę – mówi modelka. Jej rodzice zdecydowali przenieść się do Nowego Jorku, by zapewnić córce lepszą opiekę medyczną. Sprzedali w tym celu dom, pożyczyli pieniądze od rodziny.

Przeprowadzka z małego, wyspiarskiego miasteczka do milionowej metropolii była dla Philip szokiem. Długo nie mogła odnaleźć się w szkole. Dzieci w klasie dokuczały jej z powodu jej niepełnosprawności, omijały ją szkolne wycieczki, zdarzało jej się też opuszczać lekcje, gdy odbywały się w salach na piętrze. – Dyskryminacja, której doświadczyłam jako dziecko, utwierdziła mnie w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnościami nie są traktowane jak równi innym ludziom – opowiada.

W szkole Philip zaczęła odkrywać swoją tożsamość. Nie czuła się dobrze w binarnym świecie, który dzieli rzeczywistość na „damskie” i „męskie”. Gdy miała 10 lat, zaczęła malować się i nosić sukienki. W 14. urodziny Philip dokonała przed rodzicami coming outu jako osoba gender fluid, a rok później – jako transpłciowa kobieta i osoba gender-nonconforming. – To był dla mnie przełomowy moment. Poczułam się wolna – wyznaje.

Aaron Philip w kampanii Moschino / Fot. Getty Images

Aaron Philip: Internet pozwalał mi docierać tam, gdzie ciało nie mogło

Philip od dziecka poruszała się na wózku, który – jak mówi – jest dla niej przedłużeniem ciała, jego częścią. – Wózek nie jest dla mnie ograniczeniem. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu mogę sama wyjść z domu. Niestety miasta nadal projektowane są z myślą o osobach bez niepełnosprawności – mówi. Światem wolnym od tych ograniczeń okazał się internet. To dzięki sieci Philip poznała podobnych sobie ludzi i pokochała modę. – Internet pozwalał mi docierać tam, gdzie ciało nie mogło.

Gdy miała 16 lat, założyła profile na Twitterze i Instagramie, gdzie wrzucała swoje stylizacje, pisała o konieczności dostrzeżenia osób z niepełnosprawnościami, ich aspiracji i zmagań, a także zwracała się do marek i projektantów o bardziej inkluzywne castingi. Jej starania się opłaciły. W 2018 r. Philip jako pierwsza transpłciowa kobieta koloru z niepełnosprawnością podpisała kontrakt z prestiżową agencją Elite Models. Jej kariera nabrała rozpędu.

Aaron Philip: Supermodelka generacji Z

Po podpisaniu kontraktu do Aaron Philip zaczęły napływać zlecenia. Wystąpiła w kampaniach takich marek, jak Collina Strada, Sephora i Mugler. Pisały o niej najważniejsze branżowe tytuły – od „Vogue’a” przez „Business of Fashion”, które umieściło ją na prestiżowej liście BoF 500, aż po „Dazed” i „Interview”. Philip pojawiła się na okładkach wydań specjalnych na Miesiąc Dumy magazynów „V Mag” i „Paper”, w którym wywiad przeprowadziła z nią Naomi Campbell. W 2019 r. modelka zadebiutowała na wybiegu pokazu Willie Norris. Podczas tygodnia mody w Nowym Jorku na sezon wiosna-lato 2022 Philip zamknęła pokaz Moschino. Jej występ okrzyknięto nowym rozdziałem tygodni mody. Philip marzy, by kiedyś wystąpić również na pokazach największych domów mody, takich jak Chanel, Dior czy Prada.

Aaron Philip na pokazie Moschino / Fot. Getty Images

Angażuje się społecznie, ale nie uważa się za aktywistkę. Jej zdaniem to nadużywane słowo, a nadużywanie dyskredytuje pracę osób, które poświęcają działaniu całe życie. Jej tweet „I’m not an acitvist. I just give a fuck lol” stał się wiralem. Philip zabiera głos w dyskusjach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami i osób LGBTQ+. Została doradczynią antiguańskiego rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami, wzięła udział w tęczowej kampanii Planned Parenthood i wydała autobiografię „This Kid Can Fly: It’s About Ability (NOT Disability)”.

Niedawno świętowała 20. urodziny i – jak mówi – dopiero się rozkręca: – Nie wiem, ile czasu będzie mi dane, dlatego chcę wykorzystać go w pełni. Pytana, jaką radę dałaby osobom z niepełnosprawnościami, które chciałyby podążyć jej śladem, mówi: – Zamiast myśleć o ograniczeniach, skup się na możliwościach. Jeśli naprawdę na czymś ci zależy, to nic nie stanie ci na drodze.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij