Znaleziono 0 artykułów
10.12.2020

Agnieszka Holland nową prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej

10.12.2020
(Fot. Getty Images)

Agnieszka Holland stanie na czele Europejskiej Akademii Filmowej. Polska reżyserka zastąpi na tym stanowisku niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa, który przewodniczył EFA od 1996 roku.

Aby w tych trudnych czasach ocalić twórczą moc kina niezależnego i zaangażowanie naszej widowni, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię — powiedziała Agnieszka Holland. — Wierzę, że Europejska Akademia Filmowa odgrywa w tej kwestii ważną rolę i jestem szczęśliwa, że mogę być jej częścią.

Holland była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej od 2014 do 2019 roku. W dorobku ma ponad 40 filmów i seriali. Trzy z nich – „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności” –walczyły o Oscara. O przyszłoroczną nominację ubiega się także jej najnowszy film, „Szarlatan”.

Europejska Akademia Filmowa, działająca początkowo jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana oraz 40 innych europejskich twórców. Każdego roku Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe (ENF), które do 1997 roku nazywano „Felixami”. Pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski.

Aleksandra Lewandowska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Agnieszka Holland nową prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej
Proszę czekać..
Zamknij