Znaleziono 0 artykułów
22.11.2021

Eddie Redmayne o „Dziewczynie z portretu”: Teraz nie zagrałbym osoby transpłciowej

22.11.2021
(Fot. materiały prasowe)

Eddie Redmayne, nominowany do Oscara za rolę w dramacie „Dziewczyna z portretu”, wyznał, że dziś nie wcieliłby się w rolę transpłciowej kobiety. – Heteronormatywni aktorzy nie powinny grać nieheteronormatywnych postaci – powiedział aktor.

„Dziewczyna z portretu”, dramat biograficzny z 2015 roku w reżyserii Toma Hoopera, opowiada o małżeństwie malarzy Einara (Eddie Redmayne) i Gerdy (Alicia Vikander) Wegenerów. Ich związek zostaje poddany próbie, kiedy Einar zdecydował się na operację uzgodnienia płci. Został jedną z pierwszych na świecie transpłciowych kobiet, Lili Elbe.

Odtwórca głównej roli Eddie Redmayne w wywiadzie dla „The Sunday Times” wyznał, że teraz nie zagrałby transpłciowej postaci: – Wziąłem udział w tym filmie z najlepszymi intencjami, ale teraz myślę, że to był błąd. Heteronormatywni aktorzy nie powinny grać nieheteronormatywnych postaci.

(Fot. materiały prasowe)

Redmayne był ostatnio krytykowany za udział w musicalu „Kabaret” wystawianym w londyńskim Playhouse Theatre. Eddie wciela się tam w rolę Mistrza Ceremonii, która od czasu pierwszej premiery na Broadwayu w 1966 roku była wielokrotnie odtwarzana przez aktorów LGBTQ+.

Ze wszystkich postaci, jakie kiedykolwiek grałem, ta wymyka się zaszufladkowaniu. Prosiłbym ludzi, aby przyszli i zobaczyli sztukę, zanim zaczną mnie krytykować – skomentował sytuację aktor.

Eddie Redmayne, który wystąpił również w filmie „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” powstałym na podstawie książki J.K. Rowling o tym samym tytule, skrytykował transfobiczną postawę autorki sagi o Harrym Potterze: – Nie zgadzam się z wypowiedziami J.K. Rowling. Transpłciowe kobiety są kobietami, transpłciowi mężczyźni są mężczyznami, osoby niebinarne to też ludzie. Nie chciałabym wypowiadać się w imieniu nieheteronormatywnej społeczności, ale wiem, że moi drodzy transpłciowi przyjaciele i przyjaciółki są zmęczeni tym ciągłym kwestionowaniem ich tożsamości, które zbyt często skutkuje przemocą i nadużyciami. Oni po prostu chcą spokojnie żyć i nadszedł czas, aby im na to pozwolić.

Film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” z 2016 roku doczekał się kontynuacji. W 2018 roku na ekranach kin pojawiła się produkcja „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”, a już w 2022 roku zobaczymy trzecią część – „Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore”, w której ponownie zagra Eddie Redmayne.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij