Znaleziono 0 artykułów
14.10.2022

Zamach na „Słoneczniki” van Gogha w Londynie

14.10.2022
„Słoneczniki” Vincenta van Gogha (Fot. Getty Images)

W National Gallery dwie osoby z organizacji Just Stop Oil, która od dwóch tygodni protestuje w Londynie, manifestacyjnym gestem wylały dwie puszki popularnej zupy pomidorowej Heinz na płótno Vincenta van Gogha. Następnie aktywistki przykleiły się do ścian sali wystawowej.

Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość? Wzrost kosztów życia jest napędzany paliwami kopalnymi – wydatki na życie codzienne są poza zasięgiem milionów głodnych i wychłodzonych rodzin, których nie stać nawet na podgrzanie puszki zupy! –wykrzyczała aktywistka z organizacji Just Stop Oil. Jak ustaliły media była to najprawdopodobniej Phoebe Plummer, domagająca się tak jak reprezentowana przez nią grupa, natychmiastowej rezygnacji z eksploatacji paliw kopalnych.

Nagranie zajścia szybko trafiło do Internetu i z miejsca stało się viralem. Dzieło postimpresjonisty, które zalała zupa to słynne „Słoneczniki” z 1888 roku, wyceniane na 84 mln dolarów. Jak ogłosiła londyńska galeria na swoim Twitterze, dzięki specjalnemu zabezpieczeniu w postaci szkła, dzieło nie zostało zniszczone. Nieznacznych zarysowań doznała tylko rama obrazu. Na miejscu natychmiast pojawiła się policja, która aresztowała sprawczynie.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij