Znaleziono 0 artykułów
03.09.2019

Augustowskie noce… i dni

03.09.2019
Rzeka Netta, Augustów (Fot. J.Koniecko)

Kultowa piosenka Marii Koterbskiej przenosi nas do malowniczego miasta, które zachwyca niczym niezmąconą naturą, atrakcjami wodnymi i obietnicą wyciszenia. Przedstawiamy perełkę północno-wschodniej Polski i jej okolice.

Jeziora i spływy kajakowe

Czarna Hańcza (Fot. Fot. 3dpanorama.pl)

Rowery wodne, kajaki, a może relaks na piasku? Podczas wizyty w Augustowie nie sposób nie trafić na jedną z kilku plaż położonych w obrębie miasta. Główne atrakcje znajdziemy na plaży miejskiej, znajdującej się nad jeziorem Necko. O zachodzie słońca warto zajrzeć na molo. Jezioro Białe, Sajno, Sajenek, Studzieniczne czy Rospuda – miłośnicy sielskich krajobrazów z łatwością znajdą tu coś dla siebie, a fani sportów wodnych na pewno chętnie sprawdzą się na nartach wodnych, spędzą dzień na żaglówce lub popłyną na spokojny rejs statkiem. Co więcej, Augustów to ponad 347 km szlaków kajakarskich, które nadają się także na wyprawy rodzinne. Do wyjątkowo urodziwych i jednych z najbardziej znanych w Polsce należy szlak rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego. To wymarzona opcja na przedłużony weekend. Mniej wymagającym polecamy spływ Kanałem Bystrym i jeziorem Sajno.

Rezydencja Rodzinna

Augustów i okolice są stworzone dla tych, którzy marzą o ucieczce od zgiełku towarzyszącego nam w codziennym życiu. Bliskość natury sprawia, że co roku w sezonie wiosenno-letnim region odwiedzają turyści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Warto więc zatrzymać się w miejscu, które pozwoli nie tylko ukoić nerwy, lecz także zasmakować lokalnej kuchni i poczuć się jak w domu. Rezydencja Rodzinna, położona nieopodal puszczy nad Jeziorem Białym, gwarantuje gościom bliski kontakt z przyrodą. Prywatna plaża, szlak rowerowy biegnący nieopodal, a także kort tenisowy zadowolą miłośników aktywności fizycznej. Z kolei przepiękny ogród oraz altana z paleniskiem zapewnią wymarzony relaks na łonie natury.

Jezioro Necko (Fot. J.Koniecko)

Kanał Augustowski

Białobrzegi, Kanał Augustowski (Fot. J.Koniecko)

Ten niezwykły pomnik historii to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Kanał Augustowski, zaprojektowany przez generała Ignacego Prądzyńskiego, stanowi część Szlaku Batorego, który zaczyna się na Wiśle w Warszawie, a ciągnie aż do Niemna na Białorusi. Na długości 101 km, z których 80 znajduje się po stronie polskiej, możemy podziwiać aż 12 jezior (w tym Sajno, Białe, Necko, Studzieniczne, Serwy), Klonownicę – najkrótszą rzekę w Polsce, a także śluzę Paniewo, jedyną dwukomorową śluzę w naszym kraju.

Szlaki rowerowe

Wigierski Park Narodowy (Fot. Getty Image)

Miłośnicy jednośladów na pewno znają szlak rowerowy Green Velo. Ten najbardziej spektakularny i najdłuższy projekt rowerowy w Polsce to ponad 2 tys. km specjalnie wyznaczonej trasy, która biegnie przez pięć województw wschodniej Polski, w tym przez podlaskie: Pojezierze Augustowskie i Suwalszczyznę. Bajkowa Suwalszczyzna to urokliwe wzniesienia, głębokie jeziora, w tym najgłębsze jezioro w Polsce – jezioro Hańcza, a także niekończące się pejzaże łąk i pastwisk. Z kolei na odcinku w Puszczy Augustowskiej i Wigierskim Parku Narodowym możemy podziwiać majestatyczny las. To jednak nie wszystko. W czerwcu 2019 roku otwarto August Velo, czyli szlak biegnący w otoczeniu Kanału Augustowskiego, który jest przedłużeniem Green Velo. W tym wypadku podróż rozpoczynamy w polskiej Mikaszówce, a kończymy w białoruskim Grodnie.

Panorama Augustowa (Fot. 3dpanorama.pl)

Sanatorium Augustów

Jeżeli odpoczynek chcecie połączyć z odnową organizmu, nie musicie wyjeżdżać z Augustowa. Położone nad brzegiem jeziora Necko i otoczone sosnowym lasem Augustów Medical SPA oferuje gościom możliwość skorzystania z zabiegów i masaży. W nowoczesnym budynku, w którym znajdziemy m.in. basen, saunę parową, saunę na podczerwień, poddamy się także zabiegom ambulatoryjnym, które wpłyną na naszą kondycję. Spacer nad brzegiem jeziora oraz wizyta w sanatoryjnej pijalni ziół i herbat dodatkowo nas wzmocnią.

Kuchnia regionalna

Kartacze (Fot. artosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News)

Gdy już nawdychamy się świeżego powietrza, spędzimy dzień na żaglówce i wygrzejemy się na plaży, czas skosztować lokalnych przysmaków. Menu Suwalszczyzny i Augustowa to mieszanka wpływów kuchni polskiej, litewskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Podczas wizyty w regionie nie sposób nie spróbować kartaczy, które w niczym nie przypominają śląskich pyz. To kluski z surowych i gotowanych ziemniaków nadziewane odpowiednio doprawionym mielonym mięsem. Po ugotowaniu polewa się je skwarkami. To danie pożywne, sycące i po prostu przepyszne. Do innych ziemniaczanych przysmaków regionu należą babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, a także soczewiaki, czyli pierożki z ziemniaczanego ciasta nadziewane soczewicą, grochem lub kiszoną kapustą. Skoro jesteśmy nad jeziorami, to nie możemy zapomnieć także o rybach. Wędzona sielawa i węgorz, sieja lub sandacz w sosie kurkowym, lin w śmietanie czy faszerowany szczupak to tylko kilka specjałów, które powinny pojawić się na stole. A po daniu głównym do kawy najlepszym wyborem będzie sękacz, czyli zrobione z jaj ciasto biszkoptowe, które wypieka się na rożnie. Jeżeli wolicie tradycyjne słodkości, w Augustowie koniecznie spróbujcie jagodzianek.

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij