Znaleziono 0 artykułów
11.05.2022

Aukcja DESA Unicum „Dress code. Sztuka i moda”

11.05.2022
Zofia Stryjeńska, Chłopka z Kurpi, plansza XXXI z teki 'Polish Peasants' Costumes', 1939, Fot. Materiały prasowe

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku sztuki odbędzie się aukcja „Dress code. Sztuka i moda” poświęcona związkom sztuki i mody. Oferta aukcji z 16 maja będzie mocno zróżnicowana – znajdą się na niej zarówno prace tworzącej w międzywojniu Tamary Łempickiej, jak i współczesnej artystki Anny Halarewicz. 

Ofertę aukcji „Dress code. Sztuka i moda” w DESA Unicum otwierają, wydane w 1939 roku w Nicei, gwasze Zofii Stryjeńskiej – 40 plansz stanowiących przekrój mody ludowej. Twórczość Stryjeńskiej łączyła w sobie elementy art déco i folkloru. 

Tomasz Armada, Bluza z 'Kolekcji odzieży patriotycznej' 2017, Fot. Materiały prasowe

Kolejną, łączącą modę i sztukę postacią, jest Jan Bajtlik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, interesujący się designem, malarstwem i rysunkiem. Dla domu mody Hermès projektuje akcesoria, biżuterię oraz apaszki. Na aukcji w DESA Unicum pojawi się płótno Bajtlika „Bez tytułu (Amphorae)” z 2020 roku. Obraz odwołuje się do początków europejskiej kultury wizualnej, a cykl „Amphorae” zaliczany jest do jednego z najważniejszych dzieł artysty. 

Tamara Lempicka, Portret młodej kobiety w zielonej sukni, 1930 (2014),  Fot. Materiały prasowe

W licytacji dostępne będą także dzieła reprezentantów młodszego pokolenia artystów: ilustracja rysowniczki Karoliny Pawelczak, stworzona na potrzeby kampanii promocyjnej perfum Daisy Marca Jacobsa, czy „Zachmurzenie” Krzysztofa Gila, który w swoich pracach nawiązuje do historii Romów. Do nabycia będzie również prawdziwy unikat – obraz „Sukienka w kwiaty” autorstwa Jadwigi Sawickiej, która uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich artystek tworzących po 1989 roku. 
Rarytasem dla kolekcjonerów będzie także zdobiona holograficznymi cekinami sukienka Gosi Baczyńskiej z kolekcji „Back to the Future”. Ambasadorką aukcji  „Dress code. Sztuka i moda”  została Joanna Horodyńska.

Łącznie w licytacji dostępne będzie aż 81 wyjątkowych przedmiotów. Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A dostępna od 6 do 16 maja w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Sukienka MMC Studio

Oskar Dawicki, Gimnastyka profana, 2013

Maurycy Gomulicki, 'Neon Paradise' z cyklu 'Neon Dolls', 2019

Ambasadorką aukcji „Dress code. Sztuka i moda” została Joanna Horodyńska.

Krzysztof Gil, Zachmuerzenie, 2021

Karolina Pawelczyk, Daisy Marc Jakobs

Jan Bajtlik, Hermes, Apaszka

Ambasadorką aukcji „Dress code. Sztuka i moda” została Joanna Horodyńska.

Jan Bajtlik, Bez tytułu (Amphorae), 2020

Ambasadorką aukcji „Dress code. Sztuka i moda” została Joanna Horodyńska.

Jadwiga Sawicka, Sukienka w kwiaty, 2006-2015

Gosia Baczyńska, sukienka

Arkadius, torebka

Ambasadorką aukcji „Dress code. Sztuka i moda” została Joanna Horodyńska.

Anna Halarewicz, Fashion Illustration, 2020

Ania Kuczyńska

17/17 Fot. Marcin Koniak

Ambasadorką aukcji „Dress code. Sztuka i moda” została Joanna Horodyńska.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij