Znaleziono 0 artykułów
28.08.2020

Banksy niesie pomoc uchodźcom

28.08.2020
(Fot. Getty Images)

Różowy statek „Louise Michel” wraz z załogą doświadczonych aktywistów pływa po Morzu Śródziemnym, by pomagać uchodźcom próbujących dostać się do Europy.

Artysta za zarobione swoją sztuką pieniądze kupił łódź, która ratuje ludzi desperacko starających się przybyć do Europy. Statek nazwany na cześć francuskiej feministki „Louise Michel” był biały, ale został ozdobiony różową farbą i grafiką z szablonu Banksy’ego. Obrazek przedstawia dziewczynkę rzucającą koło ratunkowe w kształcie serca. Ważnym elementem jest też wielki napis „RESCUE” (ang. ratunek) – to informacja dla uchodźców, że nie muszą bać się łodzi, bo niesie im pomoc.

O swojej misji międzynarodowa załoga statku, składająca się z doświadczonych aktywistów pisze na stronie internetowej: „Chcemy przestrzegać prawa morskiego i ratować każdego w niebezpieczeństwie, bez uprzedzeń. Na pokładzie Louise Michel wierzymy, że każdy jest ważny, narodowość nie powinna mieć wpływu na to, jakie przysługują nam prawa i jak się wzajemnie traktujemy. Odpowiadamy na wezwanie SOS ktokolwiek znajduje się w potrzebie, nie tylko po to, by ocalić jego dusze, ale także nasze własne”.

W zakładce mówiącej o możliwych formach wsparcia piszą: „Ludzie na morzu nie są pechowymi ofiarami żywiołów. Ten kryzys nie jest klęską żywiołową. Jest wywołany decyzjami politycznymi i błędami ludzkości. Łodzie ratunkowe nie rozwiążą go. Jeśli chcemy na dobre zatrzymać utonięcia, musimy przestać wpychać ludzi na te łodzie. Jeśli więc chcesz wnieść swój wkład, walcz z rasizmem, przyłącz się do ruchów na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, podejmij wszelkie działania, które na całym świecie będą wspierać szacunek dla wszystkich form życia”.

Aktywistów można też wspierać dokonują wpłat na konto.

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij