Znaleziono 0 artykułów
12.06.2024

Barbara Wiśniewska reżyserką „Opery o Warszawie” na motywach książki Grzegorza Piątka

12.06.2024
Barbara Wiśniewska wyreżyseruje „Operę o Warszawie. Najlepsze miasto świata” (Fot. Bartek Warzecha)

W wyniku II wojny światowej stolica Polski była tak zniszczona, że władze zastanawiały się, czy tego morza ruin nie zostawić właśnie w takiej formie, jako pomnika-przestrogi o pacyfistycznej wymowie. O odbudowie miasta, która odbyła się niemal nadludzkim wysiłkiem, opowiada inscenizacja „Opery o Warszawie. Najlepszego miasta świata”, koprodukcji Sinfonii Varsovii, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy. Patronatem objął ją magazyn „Vogue Polska”. Właśnie poznaliśmy nazwisko osoby, która ją wyreżyseruje – to Barbara Wiśniewska.

Główną bohaterką opery na motywach nagradzanej książki Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” jest powojenna stolica widziana oczami dwóch kobiet wzorowanych na postaciach Heleny Syrkusowej i Anne Louise Strong. Pierwsza z nich była sekretarz generalną Naczelnej Rady Odbudowy Warszawy, druga zaś to urzeczona komunizmem amerykańska reporterka, która obserwowała odwrót nazistów z okupowanej Polski i zdawała relację z początku odbudowy kraju.

Aby wybrać reżysera bądź reżyserkę inscenizacji „Opery o Warszawie”, nad którą prace trwają od 2022 roku, rada projektu utworzyła zamknięty konkurs. W jego wyniku wyłoniono Barbarę Wiśniewską, absolwentkę reżyserię warszawskiej Akademii Teatralnej, która doświadczenie zdobywała u boku takich artystów, jak Katie Mitchell, Christopher Alden i Ushio Amagatsu. Wiśniewska od 2012 roku współpracuje również z Mariuszem Trelińskim jako asystentka oraz reżyserka wznowień jego spektakli w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Palau de les Arts Reina Sofía, Theater an der Wien czy Narodní Divadlo Státní Opera.

Premiera „Opery o Warszawie” planowana jest na 19 września 2025 roku. (Fot. Sinfonia Varsovia)

„Opera o Warszawie”: Kiedy miasto staje się punktem odniesienia

– Współczesna Warszawa to miasto, które cienką warstwą gruzu i nową zabudową przysypało żywą, pulsującą ranę. Pod spodem płynie lawa, ropa przerobiona z ciał poległych oraz zaginionych w piwnicach, z których nigdy nie udało się uciec, rozstrzelanych i zapomnianych. Codziennie chodzimy po trupach. Zaświadcza o tym ponad 160 tak zwanych tablic Tchorka, upamiętniających miejsca walk i męczeństwa. – mówi Barbara Wiśniewska. – Krzywda i zniszczenie były tak wielkie, że ich siła po niemal 80 latach nadal rezonuje w mieszkańcach – dodaje reżyserka.

Dla Barbary Wiśniewskiej, która mieszka w Warszawie od urodzenia, praca nad inscenizacją ma wymiar osobisty. – Gdy matka opowiada historię o swoim dziadku rozstrzelanym na Elektoralnej w pierwszych dniach wojny. Gdy twoja babka opowiada, jak w ramach przydziału do pracy projektowała instalacje elektryczne dla odbudowywanego Mokotowa. Gdy słyszysz o prababce, która opiekowała się dziećmi Instytutu Głuchoniemych na placu Trzech Krzyży i pomagała ewakuować je stamtąd w trakcie powstania. I oni wszyscy byli stąd. Żyjesz w oparach rodzinnych opowieści i tajemnic, nasiąkasz nimi od najmłodszych lat. Niesiesz w genach tych ludzi, to miasto, tę siłę. Wtedy Warszawa staje się punktem odniesienia. Staje się głęboko osobista – mówi.

Barbara Wiśniewska reżyserką „Opery o Warszawie” (Fot. Sinfonia Varsovia)

Premiera „Opery o Warszawie” na otwarcie sezonu 2025/26 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Nad inscenizacją pracować będą również: scenografka Natalia Kitamikado, dramaturg Marcin Cecko, kostiumograf Emil Wysocki, choreograf Maćko Prusak, charakteryzator Mateusz Stępniak, odpowiedzialny za światło Aleksandr Prowaliński i zajmujący się projekcjami Bartek Macias. Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, a kompozytorem Cezary Duchnowski. Muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod batutą dyrygenta Bassema Akikiego.

Premiera opery planowana jest na 19 września 2025 roku. To wtedy odbędzie się otwarcie sezonu 2025/26 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz inauguracja 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

Premiera „Opery o Warszawie” planowana jest na 19 września 2025 roku. (Fot. Materiały prasowe)

 

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Barbara Wiśniewska reżyserką „Opery o Warszawie” na motywach książki Grzegorza Piątka
Proszę czekać..
Zamknij