Znaleziono 0 artykułów
04.08.2020

Big Book Festival: Zakochaj się w literaturze

04.08.2020
(Fot. Materiały prasowe)

Podczas jednego z najważniejszych festiwali książek w Europie, już od 28 sierpnia, w ostatni weekend wakacji, weźmiemy udział w spotkaniach z pisarzami, performansach i happeningach, przeczytamy książki pod gołym niebem i poznamy najlepsze nowości. 

Hasłem przewodnim nadchodzącej edycji Big Book Festival będzie Czysta Miłość – # Pure Love. Jak tłumaczą Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie festiwalu, Big Book Festival celebruje książki jako łagodną siłę miłości. – Literatura jest olbrzymem o czystych intencjach. To wieloryb, który pochłonął ogrom ludzkich przeżyć i doświadczeń. Niesie je przez świat, z nikim nie walcząc. Dla pisarza i czytelnika książka jest najważniejszym wyrazem miłości do innych, natury i siebie samego. Kiedy spotykamy się w opowieści, przekraczamy samotność. Odkrywamy, budujemy głębokie relacje – z historią, bohaterami, całym światem. Żyć i nie czytać? Można, ale czy chcemy żyć bez miłości? – przekonują organizatorki.

(Fot. Materiały prasowe)

Bloki mówią

Na trzy festiwalowe dni, od 28 do 30 sierpnia, Stary Mokotów w Warszawie stanie się tętniącą życiem przestrzenią – strefą bliskich spotkań z literaturą i okazją do jej przeżywania na wiele niezwykłych sposobów. Literacki weekend rozpocznie specjalne wydarzenie z udziałem muzyków i aktorów oraz architektury. „Bloki mówią” to multimedialne widowisko, w którym wystąpią Magdalena Berus, Marta Malikowska, Marta Ojrzyńska, Miron Jagniewski, Paweł Tomaszewski i Piotr „Vienio” Więcławski. Bohaterowie przemówią tekstami pisarzy, takich jak Dorota Masłowska, Marcin Świetlicki czy Adam Mickiewicz, ale też wersami Tego Typa Mesa, Martyny Jakubowicz i Patti Smith. Na żywo zagrają Karolina Czarnecka, Novika&A_Gim oraz Bisz/Radex. 

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Anna Król, twórczyni otwierających poprzednie edycje spektakli, m.in. „Miłość”, „Mam na imię kobieta” i „Czarne czy białe”, w których łączyła treści literackie, multimedia i bieżące konteksty. Miejscem akcji i żywą scenerią otwarcia tym razem będą przestrzeń miejska i budynek przy ul. Dąbrowskiego 81, należący do pierwszej powojennej wspólnoty mieszkaniowej w stolicy. Na co dzień działa tam Big Book Cafe. Widowisko „Bloki mówią” osadzone będzie w aktualnej rzeczywistości. Stanowiący jego scenerię i platformę dla głosów blok to metafora wielkomiejskiej wspólnoty, ale i wyraźnie ograniczonej przestrzeni. Trwający w niej ludzie doświadczyli nagłej zmiany, ich świat jest już inny. Budzą się w nich emocje – od gniewu i frustracji przez beztroskę po pragnienia. – Jacy jesteśmy dziś? Tu, w Warszawie, w Polsce? W środku pandemii, po wyborach prezydenckich i w kryzysie gospodarczym? Co w nas siedzi, co domaga się wypowiedzenia? Ukryci dotychczas w swoich domach, za zamkniętym drzwiami, teraz wychodzimy, żeby zabrać głos. O czym marzymy, czego się boimy, co nas frustruje, o czym chcemy opowiedzieć światu? – zapowiada spektakl Anna Król.

(Fot. Materiały prasowe)
(Fot. Materiały prasowe)

Z kraju i ze świata

Big Book Festival pozwala spotkać cenionych autorów polskich i zagranicznych. W tym roku festiwal będzie miał nową formułę – spotkania z twórcami spoza Polski będą odbywać się online. Dzięki temu również ci, którym nie uda się pojawić osobiście na festiwalu, będą mogli wziąć udział w transmisji i zadawać pytania twórcom.  Wszystkie spotkania oglądać będzie można na stronie festiwalowej: www.bigbookfestival.pl. Zaproszenie do rozmowy przyjęli m.in. słynny izraelski pisarz Dawid Grosman, młody Nigeryjczyk Chigozie Obioma – dwukrotny finalista prestiżowej Nagrody Bookera, autorka głośnej książki o skandalu w Komitecie Noblowskim – Matilda Voss Gustavsson, autorka rewolucyjnych teorii zmian społecznych poprzez jedzenie – Carolyn Steel, oraz wschodząca gwiazda literatury amerykańskiej, autorka powieści „Wierzyliśmy jak nikt” – Rebecca Makkai.

Dawid Grosman (Fot. Michael Lionstar)

W spotkaniach z rodzimymi twórcami będzie można wziąć udział na żywo, ale większość z nich również będzie transmitowana online. Dziesięcioro znakomitych polskich autorów świętować będzie na festiwalu premiery swoich nowych książek, w tym Magdalena Parys, Anna Dziewit-Meller, Jakub Małecki, Krzysztof Varga, a także Anne Applebaum. Laureatka Pulitzera w nowej pozycji wydawnictwa OsnoVa "Matka Polka" po raz pierwszy rozmawia o swoich prywatnych wyborach i swoim życiu w Chobielinie pod Bydgoszczą. Z jedną z najwybitniejszych współczesnych dziennikarek i historyczek, a także współautorem książki Pawłem Potoroczynem, będzie można spotkać się 29 sierpnia o godz. 20:00.

Więcej niż książki

Program Big Book Festival zawsze obfitował w wydarzenia specjalne. Nie inaczej będzie w przypadku nadchodzącej edycji. Po raz kolejny odbędzie się wspólne czytanie pod gołym niebem. W tym roku w ramach Śniadania Warszawskiego organizatorzy zapraszają małych i dużych do międzypokoleniowego spotkania. Podczas wydarzenia będziemy wybierać najlepsze fragmenty z książek wyróżnionych prestiżową Nagrodą Literacką miasta stołecznego Warszawy. Organizatorzy zapraszają, by przyjść z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadem lub psem, wybrać dla siebie tytuł z otwartej czytelni pełnej nagrodzonych książek, rozsiąść się lub rozłożyć na trawie i przygotowanych siedziskach. A potem znaleźć najpiękniejsze zdanie, fragment lub akapit i podzielić się nim na głos. Otwarta czytelnia książek laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy będzie działać w ogrodzie Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przez całą sobotę i niedzielę.

(Fot. Materiały prasowe)

Big Book Festival to również znakomita okazja, by upolować książki w atrakcyjnych cenach. W ramach Dużego Targu Księgarni Społecznej będzie można kupić egzemplarze w cenie 5 zł i 10 zł. Znajdą się wśród nich setki wspaniałych książek, między nimi białe kruki, których nie sposób znaleźć w księgarniach ani na aukcjach internetowych. Co ważne, każda książka to nie tylko radość dla nas, ale też cegiełka, która wesprze Big Book Festival. Targ odbędzie się na placu przed Centrum Łowicka.

Wśród wydarzeń nowatorskiego festiwalu będą też te, z których Big Book Festival słynie: pokazywane tylko raz, w nietypowych przestrzeniach, spektakle i performanse.

 Literatura budzi emocje, które chcemy ożywiać i wprowadzać między ludzi w gorący, poruszający sposób. Intymne czytanie jest tylko jedną z wielu form życia tekstu. Pozwalamy się w nim zanurzyć i zaznawać go z innymi – mówią Anna Król i Paulina Wilk. Wśród wydarzeń specjalnych znajdą się m.in. spektakl „Zapach mężczyzny” według głośnej książki Agnety Pleijel i aktorskie improwizacje Resortu Komedii na motywach tekstów Stanisława Lema. I jak tu nie zakochać się w literaturze?

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij