Znaleziono 0 artykułów
14.03.2020

Biil Gates odchodzi z Microsoftu

14.03.2020
Bill Gates (Fot. Jamie McCarthy/Getty Images for Bill & Melinda Gates Foundation)

Współzałożyciel Microsoftu i wieloletni prezes firmy postanowił zrezygnować ze stanowiska w zarządzie firmy. Jeden z najbogatszych ludzi świata planuje skupić się na pracy swojej fundacji.

Miliarder na swoim oficjalnym profilu na LinkedIn poinformował również, że zrezygnował ze stanowiska w zarządzie innej wielki spółki, a mianowicie holdingu Berkshire Hathaway, należącego do Warrena Buffta. Zasiadał w nim od 2004 roku. „Kierownictwo w obu firmach nigdy nie było nigdy tak silne jak teraz, nadszedł więc odpowiedni moment, żeby wykonać ten krok” – czytamy w oświadczeniu.

65-letni Gates podkreślił, że chce poświęcić swój czas na działalność fundacji, którą założył wspólnie z żoną Melindą. Ich celem jest poprawa poziomu opieki zdrowotnej na świecie, walka z ociepleniem klimatu i zwiększanie poziomu edukacji. W ostatnim czasie miliarder ogłosił także, że fundacja sfinansuje zestaw testów do wykrywania koronawirusa, które mieszkańcy amerykańskiego Seattle będą mogli wykonać w domu.

Bill Gates stworzył Microsoft wspólnie z Paulem Allenem w 1975 roku. Do 2008 roku pełnił rolę prezesa firmy, by następnie zostać przewodniczącym rady nadzorczej. Stopniowo wycofywał się z zarządzania Microsoftem. W 2014 roku ustąpił ze stanowiska przewodniczącego, pozostając jednak członkiem rady nadzorczej. Filantrop podkreślił jednak, że w dalszym ciągu będzie doradzał obecnemu prezesowi Microsoftu i pozostałym szefom.

Gates jest obecnie drugim najbogatszym człowiekiem świata według rankingu „Forbesa”. Pierwsze miejsce zajmuje Bernard Arnault, dyrektor generalny korporacji LVMH, do której należą takie marki luksusowe jak Louis Vuitton, Dior i Moët & Chandon.

Bill Gates w 1985 roku (Fot. Deborah Feingold/Getty Images)

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij