Znaleziono 0 artykułów
29.09.2022

Raper Coolio nie żyje

29.09.2022
Coolio w 1995 roku (Fot. Getty Images)

28 września zmarł raper Coolio. Twórca hitu „Gangsta’s Paradise” z lat 90. odszedł w wieku 59 lat w posiadłości przyjaciela w Los Angeles. Przyczyna śmierci muzyka nie została ujawniona.

Artis Leon Ivey Jr., w środowisku muzycznym znany jako Coolio, urodził się 1 sierpnia 1963 roku w Pensylwanii. Karierę rapera rozpoczął w wieku 24 lat, kiedy nagrał pierwszy singiel, „Whatcha Gonna Do?”. Trzy lata później podpisał kontrakt z niezależną wytwórnią Tommy Boy Records i wypuścił pierwszy solowy album „It Takes a Thief”. Singiel „Fantastic Voyage” znalazł się na trzecim miejscu listy przebojów Billboardu.

Na kolejny sukces nie trzeba było długo czekać. Rok później – w 1995 roku – Coolio nagrał utwór „Gangsta’s Paradise” z udziałem piosenkarza R&B L.V., na potrzeby filmu „Młodzi gniewni”. Piosenka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów rapowych wszech czasów. Przez trzy tygodnie utrzymywała się na szczycie Billboardu. Utwór „Gangsta’s Paradise” zdobył też szczyty list przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Austrii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Australii i Nowej Zelandii. W 1996 roku Coolio otrzymał nagrodę Grammy w kategorii „najlepsze solowe wykonanie rapu”.

Coolio w 1995 roku (Fot. Getty Images)

Łącznie Coolio nagrał osiem albumów studyjnych. Ostatni – „From the Bottom 2 the Top” – ukazał się w 2009 roku. Raper wystąpił również w reality show „Big Brother” i pracował nad programem kulinarnym.

28 września raper zmarł w posiadłości swojego przyjaciela w Los Angeles. O śmierci muzyka poinformował jego wieloletni menadżer. Nie ujawnił jednak przyczyny śmierci i nie odpowiedział na żadne pytania związane z ewentualnymi problemami zdrowotnymi Coolio. Śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Aleksandra Kupras
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Raper Coolio nie żyje
Proszę czekać..
Zamknij