Znaleziono 0 artykułów
03.06.2021

Jak Estella stała się Cruellą?

03.06.2021
Fot. Disney

Nowy film z Emmą Stone w roli głównej przybliża historię jednej z najbardziej stylowych antybohaterek w uniwersum Disneya. Przemiana odbywa się jednocześnie na wielu poziomach, również w stylu.

Cruella De Mon ze „101 dalmatyńczyków” budziła przerażenie i podziw. A kim właściwie jest ekscentryczna projektantka?

 

Na pytanie, jak młoda i utalentowana Estella stała się bezlitosną Cruellą De Mon, odpowiada film „Cruella” toczący się w punkowym Londynie lat 70-tych. Gdy w młodym wieku bohaterka (Tipper Seifert-Cleveland/Emma Stone) traci ukochaną matkę, jej domem staje się ulica. Zaprzyjaźnia się z innymi wyrzutkami, Horacym (Joe MacDonald/Paul Walter Hauser) i Jasperem (Ziggy Gardner/Joel Fry). Razem parają się najróżniejszych zajęć i kradzieży. Zanurzona w przestępczym półświatku Estella marzy o pracy projektantki mody. Nieskrępowana wyobraźnia pozwala jej przetrwać.

Gdy pewnego dnia otrzymała propozycję pracy jako sprzątaczka toalet w najmodniejszym londyńskim domu towarowym Liberty, Estella dostrzegła w tym swoją szansę. Jej wybuchowy temperament szybko wpędził ją w kłopoty, z których niespodziewanie uratowała ją ówczesna królowa mody, Baronessa (Emma Thompson). Dzięki jej wsparciu dziewczyna rozwinęła skrzydła, a jej marzenie o pracy w modzie zdawało się być na wyciągnięcie ręki.

Fot. Disney

Cruella de Mon to prawdopodobnie najbardziej kultowa antybohaterka Disneya. Jest ekstrawagancka, przebiegła i szalona. Ma wszystkie cechy, które widzowie kochają nienawidzić. To ktoś w rodzaju disnejowskiego Hannibala Lectera – mówi producent filmu Andrew Gunn. – Chcieliśmy sprawdzić, co sprawiło, że stała się Cruellą de Mon – wyjaśnia.

„Cruella” to ponadczasowa opowieść o tym, jak nasze doświadczenia kształtują to, kim jesteśmy. Na ekranie oglądamy przemianę Estelli z zagubionej outsiderki w stylową antybohaterkę. Gdy Cruella porzuca dawną tożsamość, ewoluuje jej styl – proste ubrania zastępują zjawiskowe kreacje.

Postać Cruelli reprezentuje wściekłość ówczesnej kultury młodzieżowej. Młoda Cruella narusza normy społeczne i przeciwstawia się wynikającym z nich ograniczeniom. Ten obraz wydaje się dzisiaj szczególnie aktualny – zauważa Gunn. Wyprzedzając swoje czasy, nigdy nie przestaje być outsiderką. Dlatego właśnie z takim wysiłkiem tworzy własny świat, w którym może być po prostu sobą.

Fot. Disney

Zdaniem twórców, szczególną rolę odegrała tu Emma Stone, która stworzyła wielowymiarową postać, wymykającą się tradycyjnym podziałom na „dobrych” i „złych”: – Emma Stone daje popis aktorskich umiejętności, odkrywając kolejne oblicza Cruelli. W końcu nadchodzi moment, kiedy widz już wie, że Estella, nie gra Cruelli, ona faktycznie się nią staje – mówi reżyser Craig Gillespie.

Do tego należy dodać wysiłek całego zespołu, na czele z kostiumografką,  dwukrotną laureatką Oscara, Jenny Beavan. – To największy projekt, w jakim kiedykolwiek brałam udział. Emma Stone przebierała się 47 razy, a Emma Thompson – 33 razy. Nawet Joel Fry i Paul Walter Hauser mieli po 30 kostiumów – wylicza projektantka.

Dopełnienie stylizacji stanowiły makijaże oraz fryzury nominowanej do Oscara Nadii Stacey, która zaprojektowała 152 peruki na bal Marii Antoniny oraz 88 peruk na bal charytatywny Baronessy.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij