Znaleziono 0 artykułów
28.06.2021

Biżuteria Elizabeth Taylor: W filmie jak w życiu

28.06.2021
(Fot. Getty Images)

Przypominamy 13 scen z filmów, które udowadniają, że dla aktorki Elizabeth Taylor najważniejszym ekranowym partnerem była biżuteria.

U szczytu sławy Elizabeth Taylor przyjęła rolę niewymienionej w napisach końcowych postaci w filmie „Anna tysiąca dni” o Annie Boleyn. Wystąpiła tam u boku ówczesnego męża Richarda Burtona, który grał króla Henryka VIII. Epizodyczna rola zamaskowanej kurtyzany może wydawać się dziwnym wyborem dla najsłynniejszej aktorki na świecie, stanowiła jednak okazję, by uwiecznić na ekranie jej perłę La Peregrina. Perła, którą Taylor otrzymała od Burtona, przez 250 lat należała do hiszpańskiej rodziny królewskiej i była częścią kolekcji Marii Tudor. W roku 1969 została sprzedana na aukcji, po czym trafiła do aktorki.

Nie był to pierwszy raz, kiedy Taylor zabrała na plan własną biżuterię – grane przez nią bohaterki często miały w garderobie należące do niej klejnoty. Kwiatowa broszka Bulgari, którą dostała od czwartego męża Eddiego Fishera – pojawiła się w kilku filmach.

Odsłaniamy kulisy 13 słynnych obrazów, w których przeplatało się jej zamiłowanie do filmu i biżuterii.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

1/13 Kotka na gorącym blaszanym dachu, 1958

Grając rolę Maggie w „Kotce na gorącym blaszanym dachu”, Elizabeth nosiła misternie wykonany wisiorek w kształcie serca z diamentem. To był prezent od trzeciego męża, Mike’a Todda, otrzymany krótko przed jego przedwczesną śmiercią w katastrofie lotniczej w marcu 1958 roku. Tę samą biżuterię miała na sobie w filmie „Nagle, zeszłego lata” (1959).

2/13 Z życia VIP-ów, 1963

Gdy Taylor zaczynała pracę nad rolą zdanej na samą siebie gwiazdy filmowej Frances Andros w filmie „Z życia VIP-ów”, na plan przyniosła komplet biżuterii ze szmaragdami. W filmie zobaczyć ją można z kolczykami Bulgari w uszach oraz broszką Bulgari, którą nosiła we włosach. Białą suknię, którą widzimy na zdjęciu, Taylor założyła również poza planem – wystąpiła w niej u boku Richarda Burtona na paryskiej premierze filmu „Lawrence z Arabii” w marcu 1963 roku.

3/13 Z życia VIP-ów, 1963

Obok Taylor w „Z życia VIP-ów” występują Richard Burton, Maggie Smith i Orson Welles, jednak żadna z tych gwiazd nie błyszczy tak jak jej antyczna broszka z szafirami i diamentami – prezent od Richarda Burtona, który miała na sobie w dniu ich ślubu. Gdy w 2011 roku sprzedawano jej posiadłość, ten birmański kamień osiągnął cenę 1,3 mln funtów.

4/13 Kleopatra, 1963

Grając Kleopatrę, aktorka nosiła biżuterię będącą ukłonem w stronę fascynacji królowej wężowymi ozdobami. Później Taylor została posiadaczką własnej kolekcji biżuterii Serpenti Bulgari. Na szczególną uwagę zasługuje zegarek wysadzany diamentami i szmaragdami, który dostała na planie „Kleopatry” od grającego z nią przyszłego męża Richarda Burtona.

5/13 Boom, 1968

Praca nad filmem „Boom” stała się pretekstem, by pokazać światu cenną biżuterię, dziś nazywaną nazwiskiem Taylor. Kamień znany kiedyś jako diament Kruppa otrzymał nazwę Diament Elizabeth Taylor, gdy Burton kupił go dla żony za 307 tys. dolarów. W 2011 roku, podczas sprzedaży jej posiadłości, osiągnął cenę 8,8 mln dolarów.

6/13 Boom, 1968

W tym samym filmie Taylor przypięła do kostiumu broszkę Bulgari ze szmaragdami i diamentami, która błyszczała obok jej pierścionka zaręczynowego.

7/13 Anna tysiąca dni, 1969

W filmie, w którym Burton zagrał Henryka VIII, Taylor wystąpiła w epizodycznej roli dworki, której częścią kostiumu była perła La Peregrina. W momencie odkrycia w XVI wieku była to największa perła na świecie. Burton kupił ją w 1969 roku jako walentynkowy prezent dla Taylor, płacąc na aukcji Sotheby’s 37 tys. dolarów.

8/13 Nocne widma, 1973

W czasie pracy nad thrillerem „Nocne widma” Taylor nosiła pierścionek z owalnym rubinem otoczonym diamentami od Van Cleef & Arpels. Był to prezent gwiazdkowy od Richarda Burtona, który dostała w 1968 roku. W czasie zorganizowanej w 2011 roku przez dom aukcyjny Christie’s aukcji rzeczy Taylor sprzedano go za 4,3 mln dolarów.

9/13 Środa popielcowa, 1973

Grając w filmie „Środa popielcowa”, Taylor nosiła własne kolczyki z naturalnych pereł w kształcie kropli. Biżuteria Bulgari, składająca się z dwóch pereł połączonych okrągłymi i owalnymi diamentami, była prezentem, który rok wcześniej otrzymała od prawnika Aarona Froscha.

10/13 Środa popielcowa, 1973

W innej scenie aktorka miała na sobie rubinowy pierścionek Van Cleef & Arpels, sznur pereł i pasującą do nich bransoletkę oraz kolczyki koła z diamentami.

11/13 Mała nocna muzyka, 1977

Grając rolę Desiree Armfeldt w filmie „Mała nocna muzyka” Sondheima, Taylor nosiła perłę La Peregrina wprawioną w naszyjnik Cartiera wykonany na jej zamówienie.

12/13 Here’s Lucy, 1974

W sitcomie „Here’s Lucy” Taylor i Burton zagrali samych siebie. W jednym ze skeczy prowadząca program Lucille Ball założyła słynny diament Taylor-Burton na serdeczny palec.

13/13 Pęknięte zwierciadło, 1980

Wcielając się w rolę gwiazdy filmowej Mariny Gregg-Rudd w filmie „Pęknięte zwierciadło” na podstawie książki Agathy Christie, Elizabeth nosiła jako broszkę wisior wysadzany koralami, ametystami i okrągłymi diamentami. Ozdoba od Van Cleef & Arpels, którą można było nosić też jako część naszyjnika, była prezentem od Richarda Burtona.

Naomi Pike
Proszę czekać..
Zamknij