Znaleziono 0 artykułów
03.11.2022

Chodaki Boston Birkenstock: Poważna konkurencja dla uggów

03.11.2022
Kendall Jenner (Fot. Getty Images)

Czy bostony marki Birckenstock są najgorętszym produktem na świecie? Raczej najbardziej przytulnym. I stają się coraz większym modowym hitem.

Niedrogie sandały Arizona firmy Birkenstock były wielkim modowym hitem w czasie lockdownu, a chodaki Boston Birkenstock stały się nieprzemijającym trendem ery pandemii. To kolejny rok, piąty, kiedy na liście najgorętszych produktów platformy Lyst pojawiły się kryte klapki niemieckiego giganta obuwniczego, wyposażone w elastyczne, specjalnie uformowane wkładki, zaprojektowane zgodnie z ergonomicznymi zasadami. Torebki Balenciagi pojawiły się na tej liście i zniknęły, ale model Boston wciąż pozostaje w centrum uwagi. Birkenstock z trudem zaspokaja popyt, a klienci płacą nawet podwójnie za pary na portalach zajmujących się odsprzedażą.

Co takiego jest w tych wsuwanych, zapinanych na klamrę i osadzonych na korkowej podeszwie butach, że są tak bardzo pożądane? Ich surowe kolory – „desert dust”, „iron”, „stone coin” – nie od razu sygnalizują wyczucie stylu, a ich wykonanie – z wykorzystaniem wełnianego filcu, mikrowłókien i olejowanej skóry – wydaje się bardziej przyjazne dla pokolenia seniorów niż dla wielbicieli mody.

(Fot. Getty Images)

Urok niedrogiego modelu Boston leży w jego subtelnej hybrydowości. Lekka wersja chodaków kojarzy się z komfortem, łatwością noszenia i nieopisaną ulgą, jaką daje możliwość wyjścia z domu w ciągu dwóch sekund w uniwersalnym obuwiu, powszechnie uznawanym za stylowe.

Według mnie chodaki same się bronią – mówi szefowa działu digital brytyjskiego „Vogue'a” Kerry McDermott. – Szczególnie gdy jest to model Boston w kolorze taupe, który bezskutecznie próbuję kupić od kilku miesięcy. Te niezwykle praktyczne buty nagle stały się nieskończenie bardziej atrakcyjne niż jakiekolwiek designerskie szpilki. Życie jest wystarczająco ciężkie, by do wielu problemów dodawać jeszcze obolałe stopy.

Sienna Miller, Kendall Jenner, Kaia Gerber i Kristen Stewart to grupa kobiet o wyraźnie różnych stylach, które łączy wspólny mianownik, jeśli chodzi o buty – wybierają przytulny, miękki środek i gładką zewnętrzną powierzchnię funkcjonalnego Birka.

Kristen Stewart (Fot. Getty Images)

Bostony Sieny Miller w kolorze porto wyłożone polarem są zgodne z jej wrodzonym poczuciem stylu boho. Wprowadzone na rynek w 1979 roku wygodne chodaki były kolejnym projektem Birkenstock, ale oferowały ochronę palców w każdą pogodę, a także korzyści ortopedyczne wynikające ze specjalnych podeszew. W latach 80. ten model stał się hitem na uczelnianych kampusach i od tamtej pory pozostają wśród popularnych trendów.

Kiedy do drzwi marki Birkenstock zapukały takie marki jak Dior i Manolo Blahnik, model Boston nagle wkroczył na rynek luksusowy. Dla Jenner, która uwielbia pikowane kurtki Bode i bostony w naturalnym jasnym kolorze, oraz jej przyjaciół z generacji Z birkenstocki nie są już tylko butami uwielbianymi przez maratończyków czy kucharzy, ale naprawdę mają znaczenie modowe. Kiedy przekonały się do nich, trudno im zrezygnować korzyści związanych z tymi wygodnymi butami, również zdrowotnych.

(Fot. Getty Images)

Rozważmy więc podobieństwa między chodakami Birkenstock i butami Ugg. Powrót w 2020 roku do wyściełanych futerkiem butów dla surferów liczył się tak samo jak odrodzenie modelu Boston. W uggach chodziliśmy bez przerwy podczas lockdownu i szukaliśmy pocieszenia w tym, że Kaia, Kendall, EmRata, Irina Shayk i reszta również przechadzali się w luźnych, przytulnych butach. Popularne marki, od Y/Project po Molly Goddard, zabiegały o współpracę z marką, a na rynku pojawiało się wiele modnych wersji butów uwielbianych niegdyś przez Lindsay Lohan i Madonnę.

Chodaki Birkenstock i buty Ugg stały się domowymi odpowiednikami podczas okresu chaosu. Jak mamy zrezygnować z obuwniczego odpowiednika bezpieczeństwa, kiedy wszystko inne jest w rozsypce? Teoria znana jako Hemline Index sugeruje, że spódnice stają się krótsze – a moda bardziej frywolna – kiedy giełda przeżywa wzrost. Trudno się dziwić, że teraz udowodniamy, jak to zjawisko działa przy minimalnych budżetach – hibernujemy w funkcjonalnych butach wyłożonych polarem.

Czy mówimy o najgorętszym produkcie na świecie? Raczej o najbardziej przytulnym.

Tekst oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Alice Newbold
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Chodaki Boston Birkenstock: Poważna konkurencja dla uggów
Proszę czekać..
Zamknij